Rozpoczęła się szósta edycja prestiżowego konkursu Dyrektor Finansowy Roku. Z inicjatywy ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), Euler Hermes oraz magazynu Forbes w tym roku zostaną przyznane dwa tytuły Dyrektor Finansowy Roku – w kategorii dużych przedsiębiorstw oraz małych i średnich firm.
Konkurs oraz Kongres Dyrektor Finansowy Roku organizowane są z inicjatywy Euler Hermes – światowego lidera w ubezpieczaniu należności i windykacji oraz miesięcznika „Forbes”. Partnerem merytorycznym, najważniejszego branżowego wydarzenia roku, jest ACCA.
Ideą Konkursu Dyrektor Finansowy Roku jest wybór najlepszych managerów, wyróżniających się profesjonalizmem, etyką oraz skutecznością w działaniu przy zmiennych warunkach gospodarczych.
W obecnej edycji organizatorzy zmienili dotychczasowe zasady konkursu i wprowadzili dwie kategorie: Dyrektor Finansowy Roku dużych przedsiębiorstw oraz Dyrektor Finansowego Roku małych i średnich przedsiębiorstw. Kapituła może podjąć także decyzję o przyznaniu wyróżnienia specjalnego.
Wyboru laureatów dokona kapituła niezależnych ekspertów – osób zaufania publicznego oraz aktywnych zawodowo finansistów:
- Ilona Weiss, Wiceprezes Zarządu, CFO Sygnity, Prezydent ACCA Polska, Przewodnicząca Kapituły,
- Jan Letkiewicz, Partner Zarządzający, Grant Thornton Frąckowiak, Audytor Konkursu,
- Waldemar Frąckowiak, Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu,
- Tadeusz Kozaczyński, laureat konkursu „Dyrektor Finansowy Roku 2008”, Wiceprezes Zarządu, Trakcja Polska,
- Janusz Jankowiak, Główny Ekonomista, Polska Rada Biznesu,
- Monika Nachyła, Partner, Enterprise Investors,
- Robert T. Nowakowski, Partner, SpencerStuart,
- Piotr Płoszajski, Profesor, Kierownik Katedry Teorii Zarządzania w Szkole Głównej Handlowej,
- Jacek Pochłopień, Zastępca Redaktora Naczelnego, Forbes,
- Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i wieloletni prezes GPW w Warszawie, obecnie doradca banku inwestycyjnego Rothschild Polska,
- Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka, Towarzystwo Ubezpieczeń Euler Hermes,
- Beata Stelmach, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Wiceprezes Zarządu, MCI Management.
Kapituła wyłoni zwycięzców na podstawie nadesłanych ankiet oraz zebranych informacji o nich samych i o firmach, w których pracują. Głównymi kryteriami oceny będą: osiągnięcia zawodowe, kwalifikacje i wykształcenie, wkład w budowę pozycji konkurencyjnej firmy, przebieg kariery zawodowej, umiejętność przezwyciężania kryzysów, solidność zawodowa i etyka, doświadczenie w pozyskiwaniu środków finansowych oraz wyniki ekonomiczne firmy.
Nad przebiegiem Konkursu i pracami Kapituły nadzór sprawuje audytor – Grant Thornton Frąckowiak.
Udział w Konkursie jest bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami ze strony osób zgłaszających swoje osiągnięcia. Aplikacje będą przyjmowane do 15 marca. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone 25 maja w Warszawie podczas uroczystej gali.
W dotychczasowych edycjach tytuł Dyrektor Finansowy Roku otrzymali: Adam Pieniecki z York International, Karen Burgess z TVN, Krzysztof Zoła z Złomrex, Tadeusz Kozaczyński z Trakcja Polska oraz Mariusz Machajewski z Grupy Lotos.
W tym roku – na prośbę środowiska, obok głównego Kongresy Dyrektorów Finansowych, zostaną zorganizowane także lokalne Kongresy w Poznaniu (9 maja), Sopocie (16 maja) i w Krakowie (19 maja). Główny Kongres odbędzie się 25 maja w Warszawie. Tegoroczne spotkania Dyrektorów Finansowych będą odbywały się pod hasłem „Mapa wyzwań dla CFO w nowej dekadzie”.
Wśród tematów poruszanych przez ekspertów znajdą się m.in. zagadnienia związane z maksymalizacją wartości dodanej w obszarze zarządzania płynnością przedsiębiorstwa, wpływem dyrektora finansowego na optymalizację kosztów w przedsiębiorstwie – kształtowanie EBIDTA. Zostaną zaprezentowane także wyniki barometru CFO.
Źródło: Talking Heads PR