Podatek Religi do Trybunału Konstytucyjnego

„Dwa tygodnie temu prezydent podpisał już ustawę. Ma ona zacząć obowiązywać od października. Wcześniej jednak zapisy ustawy prześwietlą prawnicy z Trybunału Konstytucyjnego. – Ustawa jest niekonstytucyjna – mówili w czwartek na konferencji prasowej szefowie Platformy Obywatelskiej (PO). Stosowny wniosek do Trybunału mieli złożyć jeszcze tego samego dnia.

Według Platformy zmieniona ustawa zdrowotna łamie kilka zasad: • wolności działalności gospodarczej • równości wobec prawa oraz • pewności prawa, bo wprowadza niekorzystne dla podatnika zmiany w podatkach w trakcie trwania roku, a nie z początkiem nowego.” – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

„- Podatek Religi to nic innego jak podatek, który zapłacą wszyscy właściciele aut w Polsce. To jest podwójne świadczenie, bo przecież płacimy już składkę zdrowotną – argumentował wiceszef klubu PO Zbigniew Chlebowski. – Mamy do czynienia z parapodatkiem zapisanym w ustawie o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Tymczasem jako zwykła danina publiczna powinna być zapisana w odrębnych ustawach – dodał Chlebowski. Platformie nie podobają się też zbyt obszerne – jej zdaniem – uprawnienia ministra zdrowia, który będzie decydował o zwiększeniu składek płaconych przez ubezpieczycieli.” – czytamy dalej.

Podatek Religi zakłada, że to ubezpieczyciele będą finansowali leczenie ofiar wypadków drogowych. Towarzystwa będą oddawać NFZ część składek płaconych przez kierowców w ramach obowiązkowych polis OC. Polska Izba Ubezpieczeń szacuje, że 12 mln polskich kierowców może spodziewać się wzrostu cen polis OC nawet o 15-18 proc., bo ubezpieczyciele będę chcieli przerzucić na klientów dodatkowe opłaty.

Więcej na temat w „Gazecie Wyborczej” i na portalu Gazeta.pl