Podsumowanie 2010 roku w KDPW

W rok 2010 weszliśmy z nową Strategią KDPW, której realizacja weszła w decydującą fazę. W minionym roku prowadziliśmy szereg projektów, które wpływają na poprawę funkcjonowania i rozwój całego polskiego rynku kapitałowego – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.

W 2010 roku w KDPW rozliczonych zostało 18 milionów transakcji o wartości ponad 8,2 biliona złotych. Chociaż liczba rozliczonych transakcji nie uległa zmianie w stosunku do roku 2009, ich wartość wzrosła o blisko 70 proc. rok do roku – dodała prezes KDPW.

Do najważniejszych wydarzeń 2010 roku zaliczyć należy zmianę dotychczasowego systemu gwarantowania rozliczeń na rynku regulowanym i uruchomienie Gwaranta Rozliczeń – spółki KDPW_CLEARPOOL. To pierwszy krok w kierunku wydzielenia ze struktury KDPW izby rozliczeniowej CCP, która zostanie uruchomiona w 2011 roku. – Dzięki temu polski rynek osiągnie światowe standardy dotyczące izb rozliczeniowych i centralnych depozytów – mówi o powołaniu CCP Iwona Sroka. Wspólnie z najważniejszymi bankami KDPW rozpoczął także prace nad utworzeniem izby rozliczeniowej CCP dla rynku OTC derywatów.

2010 rok to także nowe połączenia operacyjne z zagranicznymi rynkami. W lutym utworzony został link z Bułgarią, dzięki czemu na rynku NewConnect warszawskiej Giełdy zadebiutowała pierwsza spółka z tego kraju – Intercapital Property Development. Połączenie z rynkiem kanadyjskim umożliwiło z kolei notowanie spółki Kulczyk Oil Ventures, która zadebiutowała na GPW w maju. Pod koniec roku sfinalizowane zostały prace nad połączeniem z centralnym depozytem Litwy. – Wspólnie z innymi uczestnikami rynku, w tym zwłaszcza z warszawską Giełdą, prowadzimy działania mające na celu przyciągnięcie do Warszawy kolejnych spółek zagranicznych – powiedziała Prezes KDPW.

W 2010 roku system kdpw_stream przeszedł „chrzest bojowy”, realizując rekordową liczbę operacji – 389,5 tysiąca – gdy, oprócz regularnych operacji, zaksięgowane zostały transakcje dotyczące oferty publicznej PZU. – Na podstawie monitoringu funkcjonowania kdpw_stream ustaliliśmy, że przy obecnej konfiguracji systemu jest on w stanie rozliczyć w ciągu dnia rozliczeniowego do 2 mln operacji. To dwa razy więcej, niż zakładaliśmy wcześniej – powiedziała Iwona Sroka.

Krajowy Depozyt aktywnie współpracował w 2010 roku z uczestnikami rynku nad projektem wejścia polskiego rynku na platformę Target2-Securities. Przyjął m.in. rolę przewodniczącego tzw. National Users Group, pracującej nad wdrożeniem T2S na polskim rynku.

Na potrzeby rozliczeń i rozrachunku transakcji na Rynku Energii GPW w strukturze KDPW utworzona została Giełdowa Izba Rozrachunkowa – która odpowiada za rozliczanie i gwarantowanie transakcji w tym segmencie. To także element realizacji Strategii KDPW, w ramach której Krajowy Depozyt rozszerza zakres oferowanych przez siebie usług i wchodzi w nowe obszary biznesowe.

Rok 2010 to także okres licznych wyróżnień dla KDPW i jego Zarządu. Krajowy Depozyt został m.in. laureatem nagrody stowarzyszenia COMMON Europe za wdrożenie systemu depozytowo-rozliczeniowego kdpw_stream. System KDPW otrzymał także wyróżnienie w konkursie Gazety Bankowej „Lider informatyki instytucji finansowych 2009”. Z kolei Prezes Iwona Sroka otrzymała wyróżnienie w plebiscycie tygodnika Gazety Finansowej „Perły Polskiego Biznesu 2010” dla Najbardziej Przedsiębiorczych Kobiet w Polsce, a Sławomir Panasiuk – Wiceprezes KDPW – otrzymał prestiżowy tytuł „CIO Roku 2009”.

Działalność operacyjna

W 2010 roku W KDPW rozliczonych zostało 18 milionów transakcji o wartości ponad 8,2 biliona złotych. Chociaż liczba rozliczonych transakcji nie uległa zmianie w stosunku do roku 2009, ich wartość wzrosła o blisko 70 proc. rok do roku.

Znacząco w stosunku do końca 2009 roku wzrosła liczba i kapitalizacja instrumentów finansowych zdeponowanych w KDPW. Na 31 grudnia 2010 w KDPW zdeponowanych było 780 emisji akcji, 191 emisji obligacji skarbowych oraz 129 emisji obligacji pozaskarbowych. Szczególnie duży przyrost liczby emisji odnotowano w przypadku obligacji pozaskarbowych – wzrost o 187 proc. w stosunku do końca 2009 roku. Podobnie jeśli chodzi o kapitalizację zdeponowanych instrumentów – najbardziej urosła także w tym segmencie (o 100 proc.). Dla akcji wzrost ten wyniósł 32 proc., a dla obligacji skarbowych – 15 proc.
W systemie rejestracji Walnych Zgromadzeń zarejestrowane zostały 934 zwyczajne i nadzwyczajne zgromadzenia spółek.

Na koniec ubiegłego roku w KDPW zarejestrowanych było 730 emitentów papierów wartościowych (wobec 583 na koniec 2009 r.). Krajowy Depozyt posiadał 72 uczestników bezpośrednich – o jednego więcej, niż rok wcześniej.


Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2010 roku

Źródło: Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych