Październik był kolejnym miesiącem, w którym tracił dolar amerykański (-1,35 proc.), po dwóch miesiącach powróciły wzrosty na rynku miedzi (7,76 proc.), a za złoto (zysk 4,69 proc.) płacono 1063,35 USD za uncję, co jest wynikiem najwyższym w historii. Nie wystąpiła też zapowiadana od pewnego czasu poważna korekta i giełdy, a w ślad za nimi fundusze inwestycyjne, pozwoliły klientom przyzwoicie zarobić.
W piątek 30 października Amerykanie odnotowali wreszcie pierwszy raz od ponad roku dodatni wzrost gospodarczy za ostatni kwartał. Przy oczekiwanym wzroście 3,2 proc., PKB skoczyło o 3,5 proc., co ogłoszono natychmiast znakiem końca recesji.
Spośród ważniejszych wydarzeń w kraju z pewnością należy wspomnieć o aferze hazardowej i poważnych rekonstrukcjach w rządzie, w tym zmiana na stanowisku ministra sportu, odpowiedzialnego za koordynację działań przy Euro 2012. Na szczęście warszawska giełda zareagowała tylko jednodniową obniżką, a nie dłuższą falą spadków. Również tzw. „afera stoczniowa” oraz dyskusje na temat przyszłości polskich stoczni nie odbiły się negatywnie na notowaniach giełdowych. Giełda żyła swoim życiem i choć wzrosty i choć wzrosty nie były spektakularne, to miesiąc zakończyliśmy na plusie. WIG zyskał w październiku o 0,62 proc., a indeks największych spółek wzrósł o 0,84 proc.
Koniec miesiąca stał pod znakiem największej w tym roku prywatyzacji w Europie. Zainteresowanie akcjami Polskiej Grupy Energetycznej była tak ogromne, iż szacowano ponad 90-procentową redukcję. Nie obyło się też bez kontrowersji. Okazało się bowiem, że redukcja najbardziej dotknie krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych, co oburzyło ich prezesów. Zarzucali oni władzom spółki oraz menedżerom oferty brak transparentności, rażące dysproporcje, preferowanie OFE i inwestorów zagranicznych.
Na giełdach zagranicznych największe wzrosty zapisano przy indeksach azjatyckich. Podstawowy indeks giełdy w Hongkongu zyskał 3,81 proc., chiński Shanghai Composite wzrósł o 2,89 proc., zaś Nikkei – 0,56 proc. Na Wall Street indeks S&P 500 zwiększył wartość o 0,62 proc., a Dow Jones – 2,14 proc. Na zielono zakończył się też miesiąc w Brazylii. Bovespa zyskał 1,80 proc.
Giełda warszawska nie była liderem wzrostów w regionie. Na giełdzie w Budapeszcie zanotowano wzrost wartości indeksu BUX o 1,26 proc. Ze wzrostów nie mogą się cieszyć inwestorzy w Europie Zachodniej, gdzie dwa główne indeksy zanotowały stratę. Londyński FTSE 100 spadł o 0,07 proc., a frankfurcki DAX stracił 2,51 proc.
Osłabienie amerykańskiej waluty i związane z tym wzrosty w branży surowcowej widoczne są w wynikach funduszy inwestycyjnych. Wśród krajowych funduszy akcyjnych najlepszymi wynikami pochwalić się mogą fundusze inwestujące w akcje spółek właśnie z branży surowców i metali szlachetnych. Trzy najlepsze fundusze
w październiku zarabiały na spółkach tego sektora. Idea Parasol FIO Subfundusz Idea Surowce Plus zyskał 6,86 proc., SKARBIEC FIO Subfundusz SKARBIEC – Rynków Surowcowych – 6,19 proc., a BPH FIO Parasolowy Subfundusz BPH Globalny Żywności i Surowców wzrósł o 5,61 proc. Najgorzej spisywał się natomiast DWS Parasol SFIO Subfundusz DWS Zmian Klimatycznych ze stratą 3,82 proc.
Fundusze zagraniczne zarabiały najwięcej na giełdach europejskich krajów rozwijających się (HSBC GIF Emerging Europe Equity EC (USD) zyskał 8,85 proc.). Drugi z zagranicznych graczy wykorzystując trwającą dobrą koniunkturę na rynkach wschodzących Azji, w szczególności Chin, pozwolił w WIOF China Performance Fund – Class A (PLN) zarobić 7,45 proc. Spadek o 7,84 proc. zanotował natomiast WIOF Baltic Opportunities Fund – Class A (EUR).
Fundusze papierów dłużnych zarówno krajowe jaki zagraniczne zarabiały na głównie papierach krajów tzw. Nowej Europy. Najlepsze z funduszy zagranicznych zwiększyły wartość jednostek o 4,14 proc. (HSBC GIF Euro High Yield Bond EC PLN) i 3,61 proc. (WIOF CIS Bond Fund – Class B PLN). Wśród funduszy bezpiecznych inwestycji najlepszymi okazały się te spod znaku Union Investment. Wartość jednostek UniFundusze FIO subfundusz UniObligacje: Nowa Europa wzrosła o 1,23 proc., natomiast UniFundusze FIO subfundusz UniKorona Obligacje –
o 1,17 proc.
Na rynku pieniężnym natomiast najlepiej radził sobie UniFundusze FIO subfundusz UniKorona Pieniężny z zyskiem 0,58 proc. Podobne wzrosty zanotowały: Idea Premium SFIO (0,54 proc.) oraz BPH FIO Parasolowy Subfundusz BPH Skarbowy (0,49 proc.).
Najlepszym funduszem mieszanym w październiku okazał się być WIOF Global Strategy Alpha Portfolio – Class B (PLN) z 2,78 proc. Stopą zwrotu.
W funduszach mieszanych krajowych największym zyskiem cieszy się DWS Parasol SFIO Subfundusz DWS Zrównoważony Sektora Finanse i Konsumpcja (2,58 proc.). Ponad dwuprocentowe zyski osiągnęły również: Noble Funds FIO Subfundusz Noble Fund Mieszany (2,43 proc.) i DWS Polska FIO Zrównoważony (2,19 proc.).
Maciej Jaszczyk
Źródło: Multifund.pl