Podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych

Choć końcówka miesiąca i wstrząsy na giełdach spowodowane sytuacją w Dubaju pokazały, że recesja jeszcze się na dobre nie skończyła a w różnych częściach świata mogą być tykające „bomby” gotowe w najmniej spodziewanym momencie spowodować spore zamieszanie na rynkach finansowych, listopad był kolejnym miesiącem, w którym inwestorzy mogli być raczej zadowoleni z inwestycji w fundusze i optymistycznie spoglądać w przyszłość.

Z danych TFI wynika, że trzeci kwartał przyniósł wzrost średniej inwestycji w fundusze o 13,5 proc. i przekroczyła ona poziom 34,2 tys. zł, co odpowiada wartości z pierwszego kwartału 2008 roku. Wzrosła również liczba klientów funduszy. Choć jest ich znacznie mniej niż w najlepszym okresie hossy, decydują się na zaangażowanie w inwestycje większych kwot.

W minionym miesiącu najwięcej zarobili posiadacze jednostek alternatywnego Superfund GoldFuture (USD), który zyskał 12,18 proc. (Superfund GoldFuture (PLN) – 10,54 proc.). Wśród krajowych funduszy akcji najlepiej spisywały się fundusze należące do DWS. Ponownie powraca w czołówce rankingu subfundusz DWS Gold z zyskiem 8,57 proc., co oczywiście należy wiązać z niesłabnącym w listopadzie zainteresowaniem inwestorów surowcami i – przede wszystkim – złotem, które biło kolejne cenowe rekordy. Kolejnymi funduszami tej kategorii w miesięcznym zestawieniu są DWS Agrobiznes z zyskiem 2,12 proc. oraz Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek, który zarobił 1,79 proc.

          

Krajowe fundusze akcji, dane z 2009-12-01

 

Fundusze zagraniczne zarabiały głównie w Ameryce Południowej, w tym w Brazylii, gdzie trwają przygotowania do piłkarskich mistrzostwa w 2014 roku. Najlepiej w listopadzie spisywały się HSBC GIF Latin American Equity (4,62 proc.) oraz HSBC Brazil Equity (3,57 proc.). Natomiast inwestujący m.in. w akcje spółek ukraińskich i działających u naszego wschodniego sąsiada WIOF Ukraine Performance Fund wzrósł o 1,93 proc.

Zagraniczne fundusze akcji, dane z 2009-12-01

 

Najlepszy wynik wśród funduszy mieszanych osiągnął Noble Fund Timingowy, który w październiku  wznowił zbywanie jednostek uczestnictwa. Listopad kończy z zyskiem 3,12 proc. Kolejne dwa miejsca w podsumowaniu zajmują subfundusze spod parasola Idea FIO. Inwestujący w różnych częściach świata subfundusz Idea Globalny osiągnął zysk 2,46 proc., zaś Idea Stabilnego Wzrostu na koniec miesiąca zanotował wzrost wielkości 0,21 proc.

          

Krajowe fundusze mieszane, dane z 2009-12-01

Skarbiec Depozytowy z wynikiem 0,83 proc. zanotował najwyższy wzrost spośród funduszy papierów dłużnych krajowych TFI. Na kolejnych miejscach znalazły się Unikorona Obligacje i Idea Obligacji z wynikami odpowiednio 0,78 i 0,36 proc.

Krajowe fundusze papierów dłużnych, dane z 2009-12-01

                                Miesięczna zmiana głównych indeksów i cen surowców

Miesięczna zmiana indeksów GPW

Miesięczna zmiana indeksów zagranicznych

                
Miesięczna zmiana cen surowców

Źródło: Multifund.pl