Podsumowanie miesiąca na rynku UFK – maj 2007

Nie powinno być zatem zaskoczeniem iż w maju wzrosły wartości jednostek uczestnictwa niemal wszystkich funduszy. Najwyższe stopy zwrotu przyniosły swoim klientom fundusze polskich akcji, szczególnie te które znaczną część środków lokują w spółki o mniejszej kapitalizacji. Dodatnie stopy zwrotu uzyskały również fundusze dłużne. Dzięki osłabieniu się PLN do głównych walut można było również w końcu zarobić inwestując w zagraniczne instrumenty finansowe. Słabe wyniki osiągnęły natomiast wyceniane w obcych walutach jednostki uczestnictwa funduszy inwestujących aktywa w zagraniczne papiery dłużne.

W maju zaledwie jeden spośród ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, których jednostki są wyceniane w PLN i które są dostępne bez ograniczeń w ramach standardowych produktów inwestycyjnych, przyniósł stratę. I to raczej na symbolicznym poziomie 0-,1%. To kolejny miesiąc należący do funduszy akcji krajowych (grupa AKP), których średnia stopa zwrotu wzrosła do +6,4%. Najlepszy wynik uzyskał AEGON – PKO/CS Akcji Małych i Średnich Spółek UFK, którego jednostka wzrosła o +11,6%. Problemem tego funduszu, podobnie jak większości produktów specjalizujących się w inwestycjach w segmencie małych i średnich spółek jest jednak to, że TFI zawiesiło sprzedaż jego jednostek. Spośród UFK, których jednostki są w ciągłej sprzedaży najwyższy wzrost (+11,3%) zanotował dostępny w ofercie Aspekty i Gerlinga unit-linked oparty na funduszu BPH Akcji Dynamicznych Spółek.

W maju główny indeks warszawskiej giełdy zyskał +6,3%, co jest wynikiem lepszym od kwietniowego (+4,0%). Ceny w poszczególnych segmentach rynku akcji nie rosły jednak równomiernie. Tradycyjnie, najwięcej można było zyskać inwestując w akcje spółek o mniejszej kapitalizacji. Podczas gdy indeks tzw. blue-chipów zyskał +1,6%, indeksy charakteryzujące sytuację na rynku średnich i małych spółek: mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio +12,8% i 7,5%. Z branż, najsilniejsza w kwietniu budowlanka, w maju zanotowały straty na poziomie -0,7%. W minionym miesiącu największe zyski przyniosły inwestycje w branżę paliwową (+9,2%) oraz bankową (+6,4%). Spadki poza budowlanką zanotowały również spółki z branży medialnej (-1,6%). Najwyższe stopy zwrotu w maju osiągnęły ponownie te fundusze, w których portfelu znajdowało się więcej małych i średnich spółek. Liderem został AEGON – PKO/CS Akcji Małych i Średnich Spółek UFK, którego jednostka wzrosła o +11,6%.

W maju bardzo dobre nastroje panowały również na parkietach Starego Kontynentu, gdzie indeks DJ Euro Stoxx 50 zwyżkował o +2,7%, zaś niemiecki DAX o +6,4% oraz na giełdach amerykańskich. Wartość indeksu Dow Jones Industrial Average zwiększyła się o +4,3%, a S&P500 o +3,3%. Na plusie zakończyła miesiąc również giełda japońska, indeks Nikkei zwyżkował o +2,7%. Funduszom akcji zagranicznych (AKZ) pomogło również osłabienie się PLN do głównych walut: 0,8% wobec EUR i aż 2,0% wobec USD. W takiej sytuacji można było się spodziewać iż najlepsze rezultaty wypracują fundusze angażujące się na amerykańskim rynku akcji. Tak się jednak nie stało. Najwyższy wzrost jednostki w maju, o +8,2%, odnotował fundusz Nordea Dalekowschodnich Akcji Plus UFK, który od początku roku zyskuje +16,2%. Niewiele niższy wzrost, bo o +8,1% zanotowaliśmy w przypadku funduszu Aspecta – Arka BZ WBK Akcji Środkowej i Wschodniej Europy UFK. Kolejne pozycje zajęły unit-linked związane z regionalnym funduszem inwestującym w spółki o niższej kapitalizacji DWS Top 50 Małych i Średnich Spółek PLUS.

Osłabienie złotego wobec głównych walut wpłynęło pozytywnie na majowe rezultaty funduszy inwestujących w papiery dłużne denominowane w walutach innych państw. Najwyższy wzrost odnotowała jednostka funduszu Aspecta – Skarbiec-Dolarowa Obligacja ZID UFK, która wzrosła aż o +2,2%. Niemniej jednak, licząc od początku roku wyniki wszystkich funduszy z grupy PDZ są „pod kreską”.

Dobra koniunktura na rynkach akcji i brak negatywnych skutków pochodzących z rynku walutowego sprzyjały w maju również funduszom inwestującym środki zarówno w zagraniczne spółki jak i papiery dłużne (grupa MIZ).

Maj przyniósł również niewielkie wzrosty na rynku obligacji. Indeks IROS, mierzący koniunkturę na rynku polskich obligacji skarbowych o stałym oprocentowaniu zyskał w ubiegłym miesiącu +0,36% , wobec +0,07% w kwietniu. To niemal tyle samo, o ile wzrósł w maju Indeks Rynku Pieniężnego (IRP_WIBID_1M), który zwiększył swoją wartość o +0,38%. Najlepiej wypadły w maju obligacje o najdłuższych terminach do wykupu. Mimo iż na koniec miesiąca subindeks dla obligacji 10-cioletnich osiągnął rezultat zbliżony do indeksu IROS, to w trakcie miesiąca zyskiwał nawet +0,65%. Dobrze prezentowały się w również w maju obligacje dwuletnie, a najsłabiej wypadł subindeks 5-ciolatek, który zyskał w ciągu miesiąca +0,25%. Najlepszy rezultat spośród 68 funduszy specjalizujących się w inwestycjach na rynku polskich papierów dłużnych wypracował fundusz Cardif Bezpieczny UFK, którego jednostka wzrosła aż o +1,2%. W grupie PDP znalazł się również jedyny UFK, którego majowa stopa zwrotu była ujemna. To fundusz Ergo Hestia – Hestia 7 Plus UFK, którego jednostka w minionym miesiącu straciła na wartości -0,1%, a starta w bieżącym roku wynosi -0,9%.

Majowe wyniki funduszy pieniężnych (grupa RPP) były nieco gorsze od rezultatu ich benchmarku, czyli indeksu IRP. Jego wartość wzrosła w ciągu miesiąca o +0,38%, a średni wynik w grupie funduszy pieniężnych wyniósł +0,3%. Z pokonaniem benchmarku nie poradził sobie nawet lider grupy, Amplico – AIG Fundusz Rynku Pieniężnego UFK, którego jednostka wzrosła o +0,37%. Na tym tle dość ciekawie prezentują się wyniki funduszy gwarantowanych. Niekwestionowany lider w tej grupie jakim jest fundusz CU Gwarantowany UFK wypracował rezultat +0,45%, czyli zdecydowanie lepszy zarówno od benchmarku jak i funduszy z grupy RPP. Ale średnia dla całej grupy była dużo niższa niż w przypadku funduszy pieniężnych.

Utrzymująca się dobra koniunktura na rynku akcji to oczywiście wystarczający powód do osiągania dobrych wyników przez fundusze hybrydowe. I tradycyjnie już, w obliczu dodatnich zmian giełdowych indeksów, lepiej prezentują się dokonania funduszy mieszanych, angażujących na rynku akcji z reguły około połowy swoich aktywów. Liderem grupy MIP został fundusz PZU – PZU Zrównoważony UFK, którego jednostka wzrosła o +7,8%. Na przeciwległym krańcu zestawienia pojawiają się unit-linked oparte na sektorowym funduszu inwestycyjnym ING Parasol SFIO subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus, który wypracował dodatni rezultat mimo, iż w skali miesiąca subindeks WIG Budownictwo zanotował stratę. Spośród 65 funduszy stabilnego wzrostu (grupa SWP) najlepiej w minionym miesiącu wypadł Gerling Wzrostu i Dochodu UFK, który pozwolił zarobić +4,2%. Co ciekawe, trzy najlepsze rezultaty w miesiącu w grupie SWP wypracowały UFK niezwiązane z funduszami inwestycyjnymi, lecz bezpośrednio inwestujące swoje środki na rynkach akcji i obligacji.

POBIERZ PDF