Podsumowanie miesiąca na rynku UFK – sierpień 2007

Jednak w tym przypadku w sukurs krajowym inwestorom przyszły dolar i euro, które zyskiwały względem naszej waluty. Spośród 508 wycenianych w złotych funduszy dostępnych szerokiemu gronu odbiorców, tylko 123 zdołały uchronić środki inwestorów przed utratą wartości w skali miesiąca. Najlepszy wynik w sierpniu wypracował fundusz Royal Dolarowy UFK, którego jednostka wzrosła o +4,5%. Na przeciwległym końcu zestawienia pojawia się ING UFK Portfel Inwestycyjny Dynamiczny Plus, który stracił w ciągu miesiąca -8,9%.

W sierpniu największe straty ponieśli inwestorzy posiadający tytuły uczestnictwa krajowych funduszy akcyjnych (grupa AKP). Rozpoczęta na początku lipca korekta trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie, w sierpniu przybrała na sile, w wyniku czego doprowadziła warszawskie indeksy na jeszcze niższe poziomy. Główny indeks WIG zniżkował o -4,7% (do 60,65 tys. punktów), choć w ciągu miesiąca tracił nawet ponad -12,5%. Indeks największych i najbardziej płynnych spółek WIG20 stracił na wartości -3,6%. Podobnie jak w lipcu, największe spadki dotknęły jednak najmniejsze spółki. Wskaźnik mWIG40 zniżkował o -5,8%, zaś indeks spółek najmniejszych sWIG80 o -7,3%. Uspokojenie na rynkach finansowych przyniósł dopiero ostatni tydzień miesiąca, kiedy to indeksy zaczęły odrabiać straty. Z sektorów największe straty przyniósł informatyczny (WIG-Info odnotował spadek o -8,2%). O ponad 8% zniżkował również indeks TECHWIG. Na plusie zakończyły miesiąc sektor medialny (+3,4%) oraz paliwowy (+1,0%). Średnia stopa zwrotu funduszy należących do grupy AKP wyniosła w sierpniu -4,2%. Tym razem inwestorów przed stratami nie zdołał uchronić żaden ze 101 funduszy z tych grupy. Najlepszy rezultat, -2,3%, wypracował Amplico – AIG Akcji B UFK, dostępny w ofercie Multi Inwestor.

W minionym miesiącu straty ponieśli również inwestorzy, którzy ulokowali swoje oszczędności w funduszach akcji zagranicznych (AKZ), choć były one nieco niższe niż w przypadku polskich funduszy. W niewielkim stopniu przyczyniła się do tego deprecjacja złotego względem amerykańskiego dolara oraz euro. Choć sierpień należał do bardzo rozchwianych miesięcy na światowych giełdach, to jednak część z nich zakończyła miniony miesiąc na plusie. Dow Jones Industrial Average wzrósł do blisko 13,4 tys. punktów (+1,1%), natomiast znacznie szerszy od niego indeks S&P500 zyskał +1,3%. Zyski odnotował również niemiecki indeks DAX (+0,7%), choć pozostałe giełdy europejskie nie zachowały się już tak dobrze. Indeks giełd z naszego regionu również traciły na wartości BUX -6,4%, turecki ISE100 -5,0%, zaś rosyjski RTS -3,7%. Również większość giełd azjatyckich odnotowała straty, w tym indeks Nikkei225 zanurkował o -3,9%. Podobnie jak w minionym miesiącu przecenie oparł się chiński Shanghai Composite Index, który zyskał kilkanaście procent.

Dobra koniunktura na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych przyczyniła się do wzrostu wartości jednostek produktów inwestujących właśnie w tym regionie. Wśród ośmiu funduszy z grupy AKZ, które zakończyły miesiąc na plusie, cztery specjalizują się właśnie w inwestycjach w akcje amerykańskich emitentów. Mimo tego najlepszy rezultat należał w sierpniu do nowego UFK dostępnego w Generali – Portfel Zagraniczny Nieruchomości UFK, którego jednostka wzrosła o +2,2%.

Sierpień nie był zbyt korzystny dla posiadaczy jednostek funduszy dłużnych. Po stosunkowo spokojnym początku miesiąca, pod koniec drugiego tygodnia znacznie wzrosły rentowności obligacji. W drugiej połowie miesiąca sytuacja się ustabilizowała, w efekcie indeks IROS mierzący stopy zwrotu najbardziej płynnych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym, stracił -0,1% (w lipcu zyskał +0,5%). Najwięcej straciły papiery najdłuższe 10-letnie (-0,63%), wzrosły jedynie obligacje o terminie wykupu zbliżonym do dwóch lat (+0,3%). Średnia stopa zwrotu funduszy z grupy PDP była w sierpniu symbolicznie ujemna i wyniosła -0,06%. Liderem grupy był w minionym miesiącu był fundusz Skandia – Allianz Obligacji UFK, którego jednostka wzrosła o +1,2%. Dokładnie połowa spośród 82 funduszy polskich papierów dłużnych zakończyła miesiąc nad kreską. Znacznie lepiej prezentowały się wyniki najbardziej bezpiecznych funduszy – pieniężnych (RPP) i gwarantowanych (GWA). To jednocześnie jedyne grupy, w których żaden z funduszy nie odnotował spadku wartości jednostek na przestrzeni miesiąca. Tym razem z bezpośredniej rywalizacji zwycięsko wyszły produkty gwarantowane, wypracowując w ciągu miesiąca średnio +0,3%. Liderem grupy GWA został tym razem fundusz Allianz Gwarantowany UFK, którego jednostka wzrosła aż o +0,62, co w skali roku odpowiada rentowności +7,7%. Warto jednak zauważyć, że fundusz ten należy do produktów o najwyższym ryzyku w grupie produktów gwarantowanych, a osiągane przez niego wyniki nie mają powtarzalnego charakteru. W przypadku dużo bardziej licznej grupy funduszy pieniężnych i gotówkowych, których jest już 47, przeciętny wynik wyniósł +0,28%. Najlepszy fundusz pieniężny – Skandia Fundusz Depozytowy 2 UFK zyskał w sierpniu +0,36%.

Podobnie jak przed miesiącem, spadki cen akcji na światowych giełdach odcisnęły swe negatywne piętno na rezultatach osiąganych przez fundusze mieszane (MIP) oraz stabilnego wzrostu (SWP). W przypadku pierwszej z grup wszystkie wchodzące w jej skład UFK zakończyły miesiąc „pod kreską”, a najniższe starty (-0,5%) wypracował Allianz Aktywnej Alokacji UFK. W przypadku grupy stabilnego wzrostu jeden fundusz (Gerling Portfel Modelowy Stabilnego Wzrostu UFK) zdołał obronić w ciągu miesiąca wartość swoich aktywów, wypracowując nawet symboliczny zysk w wysokości +0,06%.

PLIK PDF