Podsumowanie Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST

Blisko 300 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i instytucji rządowych wzięło udział w VIII. Ogólnopolskiej Konferencji Banku Gospodarstwa Krajowego, która odbyła się w dniach 7-8 maja 2012 r. w Warszawie. Uczestnicy debatowali na temat „Wyzwania rozwojowe samorządów – jakość usług publicznych, technologie informatyczne”.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski, który w specjalnym liście do uczestników konferencji napisał, że odbywające się od wielu lat debaty poświęcone zagadnieniom finansowania inwestycji samorządowych w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju i sprawnego funkcjonowania edukacji lokalnej.

Celem organizowanych cyklicznie (od 2005 r.) przez BGK konferencji jest wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej oraz instytucjami zaangażowanymi w kreowanie i realizację polityki rozwoju. W tym roku konferencja po raz pierwszy miała też charakter międzynarodowy – partnerem konferencji został Bank Światowy.

– Dyskusja podczas tegorocznej konferencji koncentrowała się na zwiększaniu efektywności usług publicznych oraz na dwóch praktycznych przykładach: procesie cyfryzacji oraz usprawnieniu systemu opieki zdrowotnej, który wymaga ogromnych nakładów – powiedział Dariusz Daniluk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – Z punktu widzenia banku BGK taka debata jest kluczowa, abyśmy optymalnie dobierali miejsca, w których mogą być lokowane środki finansowe, oczywiście zwrotnie. Jako bank o szczególnym statusie nie musimy maksymalizować zysku, ani też przyspieszać momentu, w którym ten zysk wystąpi, jeżeli pojawiają się istotne korzyści o charakterze gospodarczym i społecznym – dodał Prezes Daniluk.

Główne sesje spotkania były poświęcone szansom i wyzwaniom samorządów związanym z cyfryzacją oraz finansowym aspektom ochrony zdrowia Pierwszego dnia obrad w trakcie sesji odbyły się dwa panele tematyczne: „Cyfryzacja” oraz „Finansowanie ochrony zdrowia”. Drugiego dnia konferencji zostały przeprowadzone dwa równoległe seminaria tematyczne: „Finansowe aspekty ochrony zdrowia” oraz „Koncepcja przekształceń podatku od nieruchomości”. W tym dniu odbyło się również Posiedzenie Zespołu Sterującego Platformy PPP, organizowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

W konferencji wzięli udział m.in. Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji; Marceli Niezgoda, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego i Jakub Szulc, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Samorząd był reprezentowany m.in. przez Piotra Zgorzelskiego, Przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Krzysztofa Żuka, Prezydenta Lublina i Współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wśród gości konferencji byli też przedstawiciele: Ministerstwa Finansów, Regionalnych Izb Obrachunkowych, reprezentanci wszystkich ogólnopolskich Korporacji Samorządowych, szkół wyższych oraz niezależni eksperci.

Organizatorem konferencji był Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie ze Związkiem Województw RP, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Miast Polskich oraz Związkiem Gmin Wiejskich. Partnerem konferencji był Bank Światowy.

Źródło: BGK