Podsumowanie roku 2011 na rynku funduszy inwestycyjnych

W dniu 10 stycznia b.r. Pan Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA wziął udział w śniadaniu prasowym Pioneer Pekao TFI S.A, podczas którego podsumował najważniejsze wydarzenia dla polskich funduszy inwestycyjnych w 2011 roku.

Początek roku 2011 to stopniowy wzrost aktywów aż do kwietnia, kiedy osiągnął najwyższą w 2011r. wartość 119,6 mld PLN. Przez kolejne 3 miesiące rynek lekko spadał aż do sierpnia, kiedy aktywa spadły o ponad 7 mld PLN. Najniższą wartość aktywów rynek zanotował we wrześniu – aktywa wyniosły wtedy 108 mld PLN.  W stosunku do roku ubiegłego roczna dynamika (w okresie grudzień 2010-listopad 2011) wyniosła ok. -1,5%.

W zakresie produktów, które cieszyły się największym zainteresowaniem klientów, ubiegły rok był raczej rokiem funduszy bezpiecznych. Szczególny prym wiodły fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, które mogą się pochwalić najwyższą sprzedażą netto (prawie 2,475 mld PLN), tylko nieznacznie wyprzedzając inną grupę produktów bezpiecznych – fundusze dłużne (2,418 mld PLN). Na drugim biegunie znalazły się fundusze mieszane (bez zrównoważonych), które po 11 miesiącach zanotowały odpływ netto kapitału na poziomie 3,1 mld, na drugim miejscy znalazły się fundusze akcyjne (-2,8 mld).

Do wydarzeń, które niewątpliwie kształtowały rynek funduszy inwestycyjnych w 2011 roku, należą spadki na światowych giełdach, a także zmiany regulacyjne na rodzimym rynku.  „Mimo opóźnienia we wdrożeniu do polskiego porządku prawnego Dyrektywy UCITS IV, intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem dokumentu, który według Dyrektywy ma zastąpić wzór skrótu prospektu informacyjnego – Key Investor Information. Wzór dokumentu będzie gotowy już wkrótce” – powiedział Pan Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA.

Dla rynku funduszy inwestycyjnych szczególne znaczenie miały także zmiany w polskim systemie emerytalnym. W wyniku tych zmian pojawił się nowy produkt, służący dodatkowemu oszczędzaniu na emeryturę – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. „Wprowadzenie IKZE to krok w kierunku pobudzenia indywidualnego oszczędzania na emeryturę wśród Polaków poprzez zachętę podatkową odczuwalną na bieżąco – IKZE daje możliwość odliczania wpłat od podstawy opodatkowania. Jako środowisko od dawna postulowaliśmy wprowadzenie podobnego mechanizmu. Polaków trzeba zachęcać i edukować w zakresie oszczędzania. Mając to na uwadze uruchomiliśmy nową stronę edukacyjną na temat dodatkowego oszczędzania na emeryturę www.dobraemerytura.org” – dodał Marcin Dyl.

Źródło: Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami