Moment powstania przychodu
Zasadniczym problemem jest to, czy np. nabycie certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego (FIZ) nie poprzez wpłatę pieniężną, ale poprzez wniesienie do funduszu papierów wartościowych (np. akcji) lub udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, co może przewidywać statut FIZ, wywołuje skutki podatkowe. Organy podatkowe w ostatnich postanowieniach w tym zakresie jednoznacznie uznają, że fakt objęcia jednostek lub certyfikatów w zamian za akcje lub udziały stanowi zbycie tych ostatnich i tym samym uważają, że podatnik osiąga przychód z tytułu zbycia praw udziałowych.
Takie stanowisko wyraziła m.in. Izba Skarbowa w Warszawie z 20 maja 2008 r. (nr IP-PB3-423-325/08-2/JB). W opinii Katarzyny Ryszard, doradcy podatkowego w Kancelarii Miller Canfield, w rezultacie występuje dwukrotnie obowiązek podatkowy – raz przy objęciu certyfikatów, drugi raz przy ich zbyciu.
Zdaniem Pawła Greszty, starszego konsultanta podatkowego w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy, taki pogląd organu oparty jest na założeniu, że wniesienie papierów wartościowych w zamian za certyfikaty inwestycyjne stanowi ich swoistego rodzaju zbycie. Paweł Greszta tłumaczy dalej, że według organów wartość pieniężna nabywanych certyfikatów inwestycyjnych stanowi przychód podmiotu wnoszącego do FIZ opodatkowany na zasadach ogólnych, tj. na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Wcześniej było korzystniej
Przypomnieć należy, że wcześniej organy podatkowe wydawały jednak korzystne dla podatników interpretacje. W przypadku zamiany papierów wartościowych na inne papiery wartościowe o identycznej wartości nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych – określił NSA w wyroku z 14 grudnia 2001 r. (sygn. akt I SA/Po 2374 /2000, niepublikowany).
Dlaczego w opinii ekspertów podatkowych twierdzenie organów, że wartość pieniężna certyfikatów inwestycyjnych nabywanych w zamian za akcje lub udziały stanowi przychód na dzień ich objęcia, jest nadinterpretacją przepisów ? Na jakiej podstawie prawnej można skarżyć decyzje organów podatkowych ? Czym jest fundusz inwestycyjny – osobą prawną, czy spółką kapitałową ?
Więcej: Gazeta Prawna 18.12.2008 (247) – str.4
Przemysław Molik