Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Pracuj.pl. Według badań, rozwój kariery i wzrost zarobków są ważne szczególnie dla osób z młodszych pokoleń, często gotowych w tym celu do zmiany specjalizacji. Niezależnie od wieku, Polacy stawiają jednak wyraźną granicę między życiem prywatnym, a zawodowym.
Najważniejsze dane:
-
Podwyżka i awans to dla Polaków najważniejsze formy wyróżnienia.
-
Tylko 14% badanych jest gotowych poświęcić czas prywatny dla kariery.
-
Najbardziej skłonni do tego są przedstawiciele generacji Z (18-24 lat).
-
Brak podwyżki skłania do zmiany pracy 41% respondentów.
-
6 na 10 z nich zmieni pracę lub specjalizację, jeśli nie otrzyma awansu.
Od najmłodszych do najstarszych
Awanse i podwyżki bez konkurencji
Kariera ważna, ale… bez przesady
Reakcje na problemy z awansem
– To najmłodsze osoby są najczęściej gotowe do przekwalifikowania się, jeśli będzie szła za tym realna perspektywa podwyżki czy awansu. Z kolei najstarsi pracownicy kierują się inną motywacją: są częściej skłonni się uczyć, by zachować obecną pracę i nie musieć zmieniać dobrze znanego sobie otoczenia. W obliczu zmian na rynku pracy coraz ważniejsze będzie, by budować programy szkoleniowe, które wesprą w nabywaniu nowych kompetencji wszystkie generacje. Z drugiej strony, dla rozwoju firm bardzo ważne jest, by wykorzystać doświadczenie i wiedzę starszej kadry do rozwoju młodszych talentów i utrzymania ich w zespole – komentuje Łukasz Marciniak, Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Grupie Pracuj.
Reakcje na problemy z podwyżką
Docenić pracownika – niezależnie od wieku
– Przedstawiciele młodych pokoleń są bardziej skłonni do poświęceń dla kariery oraz zdobywania nowych kompetencji. Starsi pracownicy z kolei są częściej lojalni wobec pracodawców, związani z konkretnym miejscem i dobrze znają specyfikę firmy, dla której pracują. W obliczu rosnącej rotacji kadr warto się zastanowić, jak doceniać te dwa różne, ale równie cenne typy energii, która może napędzać rozwój firmy. Niezależnie, czy będzie to elastyczny system premiowy, programy rozwoju karier czy jeszcze inne rozwiązania – podsumowuje Łukasz Marciniak.
Źródło: Pracuj.pl