Operacja zaćmy to skomplikowany, ale krótkotrwały i bezkrwawy zabieg, którego efektem jest natychmiastowa poprawa wzroku u niemal niewidomych ludzi. Transmisja potrwa od godziny 10:00 do 13:30. Równolegle będą mogli zobaczyć ją: widzowie Polsat Zdrowie i Uroda, internauci na portalu Interia.pl oraz zespół lekarzy zgromadzony w Centrum Konferencyjnym w Hotelu Sofitel Victoria.
„Pokonać zaćmę” to hasło związane nie tylko z transmisją zabiegu, ale przede wszystkim z akcją, którą przeprowadzi tego dnia kanał Polsat Zdrowie i Uroda. Zaproszeni specjaliści będą odpowiadać na pytania widzów oraz internautów. Tego dnia w specjalnych wejściach studyjnych gościem Darka Dewilla (Redaktora Programowego Polsat Zdrowie i Uroda) oraz prof. Pawła Januszewicza (Przewodniczącego Rady Ekspertów Polsat Zdrowie i Uroda) będzie prof. Jerzy Szaflik Krajowy Konsultant ds. Okulistyki. Dowiemy się m.in. na ile prezentowane zabiegi są możliwe do powtórzenia w realiach polskich szpitali, a także w jakim kierunku zmierza współczesna okulistyka.
Kanał Polsat Zdrowie i Uroda wystartował 1 sierpnia 2004 roku. To jedyna w Polsce telewizja tematyczna, która jest rzecznikiem zdrowia i aktywnego stylu życia. Tym razem koncentruje się na leczeniu zaćmy, choroby, która jest poważnym problemem społecznym.
Zaćma to choroba starzejącego się społeczeństwa. Średnia życia w naszym kraju wynosi ok. 70 lat, stąd większy procent występowania tej choroby. Soczewka oka – podobnie jak każdy organ ludzkiego ciała – starzeje się i traci swoją przezroczystość. Okulistyka opanowała już jednak technikę wymiany soczewki. Po operacji oko wraca do pełnej aktywności. Najstarszy pacjent, jakiego operowano w Polsce na zaćmę miał -102 lata !