Polacy nadal samodzielnie zmieniają konta

„– Zainteresowanie na razie jest znikome, rozpatrujemy w Kredyt Banku raptem kilkanaście wniosków – mówi Łukasz Malinowski, menedżer produktu w Departamencie Bankowości Detalicznej w Kredyt Banku. Kilkadziesiąt wniosków jest w trakcie procedowania w większych bankach, takich jak BZ WBK, choć liczba otwieranych w nim kont idzie w tysiące miesięcznie”, czytamy w dzienniku.

„W sumie do połowy stycznia liczba wniosków nie przekroczyła w całym systemie 200 – dane za cały styczeń ZBP przedstawi na początku lutego”, pisze gazeta.

„Nieraz na przeszkodzie stoi drugi bank – z naszych informacji wynika, że problemów nie ma np. z wymianą informacji z Pekao. Słyszeliśmy o problemach z PKO BP (PKOBP), choć dotyczyły one kwestii podpisów, które na pełnomocnictwie różniły się od tego, jakie miał bank w swojej bazie. Ale najwięcej problemów robił podobno Alior Bank, który uniemożliwiał procedowanie wniosków, choć podpisał się pod rekomendacją ZBP. Sam bank twierdzi, że od początku roku wpłynęły do niego raptem cztery wnioski”, czytamy.

Z początkiem roku weszła w życie rekomendacja Związku Banków Polskich, która upraszcza proces przenoszenia rachunków między bankami. Klient, który zdecyduje się nawiązać współpracę z nowym bankiem, może liczyć na pomoc tej instytucji podczas całej operacji. Przenoszeniu nie podlega jednak rachunek, a jedynie saldo, zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Cała operacja polega bowiem na uruchomieniu nowego konta i importowaniu tam starych „ustawień”.

Więcej w artykule Mirosława Kuka pt. „Polacy nadal samodzielnie zmieniają konta w bankach”.

WB