Płatności zbliżeniowe zaskakująco szybko zostały zaakceptowane przez Polaków. Z danych organizacji Visa wynika, że w Polsce dokonuje się najwięcej w Europie płatności zbliżeniowych zarówno pod względem liczby, jak i wartości.
Karty zbliżeniowe umożliwiają opłacanie zakupów na drobne kwoty bez fizycznego kontaktu karty z terminalem. Jeśli kwota nie przekracza 50 zł, wystarczy zbliżyć kartę do stojącego przy kasie czytnika na odległość około 1 cm. Taka forma płatności znacznie skraca czas potrzebny na opłacenie zakupów.
W Polsce karty zbliżeniowe wydają Visa i MasterCard. Technologia zbliżeniowa w organizacji Visa nosi nazwę payWave, w MasterCard zaś PayPass. Jak oszacowali analitycy firmy Open Finance, mamy już w swoich portfelach ponad 10 mln kart zbliżeniowych, przy czym 60 proc. to karty z logo Visy. Zdecydowana większość (90 proc.) bezstykowych plastików to karty debetowe wydawane do kont osobistych, a karty kredytowe to 9,5 proc. Reszta to nośniki, które występują w niestandardowej formie – naklejek, zegarków lub breloków.
200 tys. terminali zbliżeniowych do 2015 r.
Jak podaje Visa, pod względem liczby kart zbliżeniowych znacznie ustępujemy Wielkiej Brytanii, ale to właśnie w Polsce dokonywanych jest najwięcej płatności zbliżeniowych. Na przestrzeni roku miesięczna liczba i wartość płatności zbliżeniowych kartami Visa w Polsce zwiększyły się ponaddwudziestokrotnie. W lutym padł rekord: dokonaliśmy kartami Visa ponad 2 mln transakcji zbliżeniowych. Udział tego typu plastików w ogólnej puli kart z logo tej organizacji wynosi już 30 proc. W całej Europie liczba kart zbliżeniowych Visy przekroczyła na koniec ubiegłego roku 30 mln, a w tym roku rynek urośnie o kolejne 20 mln.
Systematycznie rośnie liczba miejsc, w których można płacić zbliżeniowo. Obecnie w Polsce jest ich już ponad 70 tys., a do końca roku sieć wzrośnie o kolejne 10 tys. Terminale obsługujące płatności bezstykowe wydaje 11 agentów rozliczeniowych, przy czym niektórzy instalują już wyłącznie terminale z czytnikami zbliżeniowymi. Liczba terminali Visy ma osiągnąć 200 tys. na koniec 2015 r. Dla porównania w Wielkiej Brytanii jest 195 tys. terminali (na 21 mln kart), we Francji 4 tys. terminali (0,5 mln kart), w Hiszpanii 6 tys. terminali (0,5 mln kart), w Turcji 58 tys. terminali (4 mln kart). Niemcy rozpoczną wydawanie kart zbliżeniowych w tym roku.
Kierunek: telefony komórkowe
Organizacje płatnicze intensywnie pracują nad spopularyzowaniem płatności zbliżeniowych w telefonach komórkowych. Visa przedstawiła w ubiegłym roku oficjalną aplikację na telefony komórkowe Visa Mobile, która obsługuje środowisko zbliżeniowe w telefonach komórkowych. BZWBK czy Inteligo wspólnie z MasterCardem testowały już telefony Samsung Avila obsługujące technologię NFC (Near Field Communication).
Pojawiają się także rozwiązania alternatywne – mBank i MultiBank rozpoczęły testy specjalnych nakładek na iPhoney (iCarte). Umożliwiają one wykonywanie transakcji zbliżeniowych telefonami, które już znajdują się w użyciu. Płatności zbliżeniowe odegrają też ważną rolę podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Na terenach olimpijskich zostanie zainstalowane ponad 3 tys. terminali akceptujących płatności, a Visa wspólnie z Samsungiem wypuszczą specjalne telefony z technologią NFC.
W skali całej Europy zbliżeniowo można płacić już w ponad 227 tys. terminali. Oprócz współpracy z producentami telefonów trwają rozmowy z operatorami telefonii komórkowej. Visa podpisała niedawno z Vodafoneem umowę, która ma na celu wdrożenie płatności zbliżeniowych w smartfonach w ponad trzydziestu krajach na pięciu kontynentach. Nie jest wykluczone, że telefony komórkowe (zwłaszcza tzw. smartfony) będą powoli wypierać klasyczne karty płatnicze. Visa szacuje, że w 2020 r. ponad połowa płatności będzie dokonywana za pomocą urządzeń mobilnych.
Wojciech Boczoń, PRNews.pl
Źródło: PR News