Polacy wciąż oporni na plastikowy pieniądz

„W rozmowie z portalem finansowym GazetaPrawna.pl Janusz Diemko, prezes First Data w Polsce podkreśla, że nawet wprowadzenie nowoczesnych kart z mikroprocesorem czy kart zbliżeniowych wciąż jest wydarzeniem raczej technicznym dla banków i przyjemnością dla niewielkiej grupy świadomych klientów. Natomiast nie zmienia polskiego przyzwyczajenia do gotówki. Nadal co prawda zwiększa się ogólna wartość transakcji opłacanych kartami różnego typu, ale wciąż wolno rośnie ich liczba. – Sytuacja nieco przypomina tę z połowy lat 90-ych, gdy na szeroką skalę banki zaczęły wydawać karty, ale klienci nie umieli jeszcze się nimi posługiwać – uważa Diemko.”, czytamy.

„Z danych NBP wynika, że liczba transakcji kartami przyrasta co kwartał o kilka milionów. Pewne spadki notuje się na ogół tylko w pierwszym kwartale roku, gdy mija sezon zakupów świątecznych. Choć liczba wydawanych kart i liczba transakcji na jedną kartę rosną, to jednak liczba transakcji kartami zwiększa się zbyt wolno w porównaniu z potencjałem rynku. To wciąż zaledwie kilka transakcji w kwartale na każdą kartę. Tych mieliśmy w portfelach prawie 27,3 mln (na koniec pierwszego kwartału), a dokonaliśmy nimi w pierwszym kwartale łącznie 279,4 mln transakcji (płatniczych i bankomatowych).”, pisze GazetaPrawna.pl

„Janusz Diemko pociesza co prawda, że agenci rozliczeniowi – tacy jak First Data (właściciel marki POLCARD, największego agenta rozliczającego transakcje) – zauważają zmiany. Jeszcze kilka lat temu 35 proc. kart w ogóle nie było używanych, a teraz ten odsetek jest mniejszy. – W naszej sieci widzimy wzrost liczby transakcji o 30 proc., w porównaniu do pierwszego kwartału 2007. To zwiększenie liczby terminali dostępnych dla klientów. U nas w tym roku liczba terminali wzrośnie o 20 proc. Z drugiej strony wartość pojedynczej transakcji spada” – mówi prezes Diemko.”, czytamy dalej.

Na koniec pierwszego półrocza tego roku Polacy mieli w swoich portfelach już ponad 27 mln kart płatniczych. Z tego ponad 8 mln (czyli 29,6 proc.) to karty kredytowe, prawie 18,8 mln (czyli 68,9 proc.) to karty debetowe, a ponad 419 tys. to karty obciążeniowe (1,5 proc.). Kartami przeprowadziliśmy transakcje o wartości ponad 66,6 mld zł.

Więcej na portalu GazetaPrawna.pl