Polak się przeprowadzi, ale niechętnie wynajmie mieszkania

Ponad jedna trzecia Polaków deklaruje możliwość zmiany miejsca zamieszkania dla poprawy swojej sytuacji zawodowej. To jeden z najwyższych wyników w Europie.  Równocześnie mniej niż jedna piąta Polaków wynajmuje mieszkanie – blisko dwukrotnie mniej niż średnia w dwunastu krajach, które wzięły udział w międzynarodowym badaniu „Finansowy Barometr ING”

Siódma edycja kwartalnego badania Grupy ING „Finansowy Barometr ING”, zrealizowanego dla Grupy ING przez grupę badawczą IPSOS, została poświęcona kredytom mieszkaniowych i rynkowi nieruchomości w Polsce i na świecie. Poszczególne edycje badania dotyczą różnych obszarów finansów osobistych m.in kredytów hipotecznych i oszczędności. Badanie zostało zrealizowane w dwunastu krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Turcji. W badaniu wzięło udział blisko 12 tysięcy respondentów.

W badaniu „Finansowy Barometr ING” Polacy deklarują wysoką skłonność do zmiany miejsca zamieszkania dla poprawy swojej sytuacji zawodowej. Ten odsetek jest jednym z najwyższych wśród badanych krajów. To pozytywne zaskoczenie w takim kraju jak Polska, gdzie wysoki poziom bezrobocia strukturalnego wyjaśniany jest m.in. niską mobilnością pracowników. Problem nie tkwi więc po stronie postaw pracowników. W wynikach ankiety uwidacznia się inny problem tj. niedostateczny zasób mieszkań, który oczywiście obniża komfort życia, ale również zmniejsza mobilność osób szukających pracy. Wynajem jest wyjątkowo mało popularny, a dodatkowo ponadprzeciętny odsetek dorosłych Polaków mieszka z rodziną.

Niedobór mieszkań własnych i na wynajem to ważny problem społeczny i ekonomiczny, bez rozwiązania którego trudno będzie na trwałe poprawić sytuację na rynku pracy. Polska potrzebuje więc przemyślanej polityki wspierającej budownictwo mieszkaniowe, ale również wzrostu popytu na kredyty hipoteczne, tak aby deficyt mieszkań się zmniejszał. Jednocześnie formy wsparcia budownictwa i kredytów mieszkaniowych powinny ograniczać wzrost cen, tak aby uniknąć powtórki wcześniejszego boomu, który spowodował, że ceny zawędrowały zbyt wysoko jak na poziom dochodów w Polsce, co w efekcie pogorszyło dostępność mieszkań – powiedział Rafał Benecki, Główny Ekonomista ING Banku Śląskiego.

Z naszego badania wynika także, że różnica między oczekującymi wzrostów, a spadków cen mieszkań w Polsce poprawiła się, ale wciąż nie jesteśmy tak optymistyczni jak wiele krajów zachodnich, które pamiętają lata nieustających wzrostów cen. Moim zdaniem oczekiwania Polaków są i tak zbyt optymistyczne, bo kreacja kredytu znacznie spadła, a na rynku wciąż utrzymuje się podaż mieszkań wynosząca ponad dwukrotność rocznej sprzedaży – dodał Rafał Benecki.

Wybrane wyniki badania

Polski rynek mieszkaniowy

Sytuacja konsumentów

Perspektywy rynku mieszkaniowego

Mieszkanie a rodzina

Badanie „Finansowy Barometr ING” zostało zrealizowane w lipcu 2013 r. na grupie 11,703 respondentów w 12 krajach (Polska, Austria, Francja, Włochy, Belgia, Wielka Brytania, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Turcja, Rumunia). Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Grupy ING przez IPSOS metodą CAWI.