Polak w podróży przezorny bo… ubezpieczony?

Przed nami majówka, w tym roku przypadająca na… weekend. Wiele wskazuje więc na to, iż w tym roku wyjazdy majowe nie ograniczą się wyłącznie do pierwszych dni miesiąca, ale będą się także odbywać później.

Jak wynika ze statystyk Instytutu Turystyki, co roku w maju około 2 mln Polaków decyduje się na podróż krótko- lub długoterminową. Blisko ¾  z tych wyjazdów ma charakter wypoczynkowo – turystyczny lub odwiedzin u rodziny lub krewnych.

W ubiegłym roku zagraniczną podróż w maju odbyło ok. 300 tys. Polaków. W tym roku liczba zagranicznych wyjazdów majowych może być nieco większa z uwagi na fakt, że wg szacunków Biura Informacji dla Pielgrzymów w Rzymie, na beatyfikację Jana Pawła II do Watykanu wybiera się ok. 80 tys. rodaków.

Według szacunków Instytutu Turystyki, Polscy turyści najczęściej odwiedzali Włochy(12 proc.), Niemcy(10 proc.), potem Chorwację, Czechy i Hiszpanię (po 8 proc.).

Aż 60 proc. tych wyjazdów była organizowana samodzielnie, a ok. 1/5 za pośrednictwem biura podróży, które najczęściej oferuje ubezpieczenie podróżne w ramach wykupionej wycieczki.

Oznacza to, iż spora część Polaków wyjeżdżających poza granice kraju może potrzebować dodatkowego ubezpieczenia podróżnego.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Małgorzata Cieślak, ekspert ds. ubezpieczeń w mBanku: Dobrze dobrane ubezpieczenie podróżne pozwala nam wyeliminować lub ograniczyć niebezpieczeństwo znacznego uszczuplenia naszego portfela w przypadku wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. Dzięki ubezpieczeniu nie będziemy musieli płacić za koszty leczenia i lekarstw w obcym kraju, transport medyczny czy odszkodowanie wobec innej osoby, której naszym działaniem wyrządzimy szkodę. Otrzymamy także zwrot kosztów, jeśli nasz bagaż zostanie zagubiony lub uszkodzony. Co warto podkreślić, wiele z tych okoliczności może wystąpić jednocześnie a taka kumulacja nieszczęśliwych zdarzeń może naprawdę słono kosztować i sprawić, że zamiast wspominać latami podróż, będziemy chcieli o niej jak najszybciej zapomnieć.  

Koszt ubezpieczenia to ułamek kosztów związanych z opieką medyczną za granicą

– jeden dzień w szpitalu we Francji to koszt nawet 1500 EUR

– koszt ubezpieczenia mDirect w mBanku dla  8 – dniowego wyjazdu do kraju europejskiego dla 4-osobowej rodziny to 20,75 zł za osobę.= ok. 0,3% kosztu 1 dnia pobytu w szpitalu

Przykładowe koszty świadczeń medycznych za granicą


Dla porównania – koszt ubezpieczenia turystycznego mDirect dla 4-osobowej rodziny


Jak wynika z danych mBanku i BRE Ubezpieczenia, najczęściej poza granicami kraju zdarza nam się nagle zachorować lub uczestniczyć w wypadku (zarówno komunikacyjnym, jak i nie):

Na szczęście, coraz częściej myślimy o zakupie ubezpieczenia podróżnego, co potwierdzają dane mBanku i BRE Ubezpieczenia dotyczące ilości wniosków o objęcie ubezpieczeniem podróżnym w okresie majówkowym.

W ubiegłym roku klienci złożyli blisko dwa razy więcej wniosków niż w latach poprzednich. Trend ten powtarza się także w 2011 r.–dodaje Paweł Zylm Prezes BRE Ubezpieczenia.

Kto najczęściej kupuje ubezpieczenie w kanale direct?

Profil osób korzystających z polis podróżnych:

– na urlop za granicę wybierają się najczęściej osoby w wieku 26-40 lat

– za ubezpieczenie płacą przeważnie panowie: 75% ubezpieczonych podróży

– do Europy jeździmy na 3-8 dni: 63% ubezpieczonych podróży

– w świat wyjeżdżamy na dłużej: 8-16 dni: 54% ubezpieczonych podróży

Jeszcze nie jest zbyt późno aby wykupić ubezpieczenie podróżne, nawet jeśli data naszego wyjazdu jest już bardzo bliska. Polisy w kanałach direct, (w tym ubezpieczenie w mBanku) można kupić przez internet lub telefon nawet czekając na lotnisku, na 2 godziny przed wyjazdem. – podpowiada Paweł Zylm. Dane pozwalające na skorzystanie z polisy klient otrzymuje SMS-em na komórkę (nr polisy) a potwierdzenie zawarcia polisy przychodzi w formie dokumentu PDF na skrzynkę e-mail.

Źródło: mBank