Polbank wprowadził 6-miesięczną promesę kredytową

Polbank wprowadził promesę kredytową do oferty dla małych i średnich firm. Promesa wydawana jest na 6 miesięcy dla kredytów zarówno zabezpieczonych, jak i niezabezpieczonych. Dzięki niej przedsiębiorcy mają pewność otrzymania finansowania przedsięwzięć lub inwestycji z nawet półrocznym wyprzedzeniem. To długi czas, dający firmie poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania decyzji.

Wprowadzenie promesy kredytowej otwiera ofertę Polbanku dla firm startujących w przetargach oraz korzystających z funduszy europejskich i programów operacyjnych. Szacuje się, że wartość funduszy wypłaconych dla małych firm w 2010 roku przekroczy 2 mld zł.  

Wprowadzając promesę, liczymy nie tylko na pozyskanie klientów kredytowych, ale głównie na nawiązanie trwałej współpracy relacyjnej z firmami korzystającymi z dotacji – mówi Diana Bałaban, Kierownik Zespołu ds. Marketingu i Produktów w Obszarze Małych Przedsiębiorstw w Polbanku.

Promesę kredytową można otrzymać nie tylko dla kredytów inwestycyjnych, mogą to być również kredyty na finansowanie działalności bieżącej – co więcej, niekoniecznie zabezpieczone hipotecznie. Podczas analizy kredytowej do wydania promesy Polbank stosuje kryteria oceny zdolności kredytowej analogiczne jak przy samych kredytach, jednak wymaga mniej dokumentów. Na przykład, dokumenty dotyczące nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu, oraz jej wycena, są potrzebne dopiero wtedy, gdy firma zgłosi się z chęcią realizacji promesy. Podobnie, zaświadczenia o niezaleganiu względem ZUS i Urzędu Skarbowego będą zazwyczaj wymagane dopiero przy uruchomieniu samego kredytu.

Standardowa prowizja za udzielenie kredytu wynosi 1,5%. Jeżeli przedsiębiorca zawnioskuje o wystawienie promesy kredytowej, opłata zostanie podzielona na dwie części:

Polbank jest jednym z niewielu banków na rynku, który pomniejsza prowizję za udzielenie kredytu  
o koszt promesy. W efekcie, jeżeli klient zawnioskuje o wypłatę kredytu, nie ponosi kosztu samej promesy.

Promesa kredytowa to warunkowe i czasowe przyrzeczenie udzielenia firmie kredytu. Częstym warunkiem w procesie ubiegania się o dotacje unijne lub podczas przetargu jest wymóg zagwarantowania przez firmę kapitału na realizację inwestycji. Jeśli firma chce kredytować realizację inwestycji, może zawnioskować o udzielenie promesy kredytowej, czyli o pisemną deklarację banku, że udzieli on przedsiębiorstwu kredytu w określonej wysokości, po spełnieniu ustalonych warunków.

Źródło: Polbank EFG