Polsat PTE – bez groźby dopłaty

Z końcem marca upłynie kolejny okres, dla którego KNF opublikuje swój ranking bazujący na 3-letnich stopach zwrotu (sprawdź ostatnie zestawienie).

Średnia stopa zwrotu, ważona wartością aktywów poszczególnych funduszy, jak zwykle wyznaczy minimalną wymaganą stopę zwrotu. To samo w sobie ważne wydarzenie zostało dodatkowo wzmocnione medialnymi doniesieniami o istniejącym ryzyku dopłaty środków przez PTE Polsat. Mimo tego, że do końca okresu pozostały jeszcze trzy wyceny można już dziś z całą pewnością stwierdzić, że nie będzie takiej konieczności.

Według naszych obliczeń średnia ważona wartością aktywów stopa zwrotu osiągnięta przez OFE w okresie od 31-03-2007 do 25-03-2010 wynosi +2,63%. Oznacza to, że minimalny wymagany do osiągnięcia rezultat, powyżej którego tym razem nie grozi dopłata, w tym momencie wynosi -1,37%. Najniższy wynik w tym okresie rzeczywiście wypracował OFE Polsat, którego jednostka rozrachunkowa spadła o -0,38%. Wobec kilku dni do zamknięcia pełnego okresu, niemal 1 pkt. procentowy „zapasu” tworzy wystarczający margines bezpieczeństwa, by uznać że ryzyko dopłaty nie istnieje.

Sceptycy będą zapewne podnosili, że nie byłoby to możliwe bez poprawy sytuacji na rynku akcji. Można oczywiście gdybać, „co by było gdyby…” jednak zarządzający są rozliczani z konkretnych rezultatów. Ostatni okres pokazał, że decyzje podjęte przez Wojciecha Olszewskiego, dyrektora Departamentu Inwestycji PTE Polsat, okazały się trafne. W ciągu 5 tygodni OFE Polsat uzyskał wynik o 0,6 pkt procentowego lepszy od benchmarku, opartego na średniej dziennych stóp zwrotu. Nawet jeżeli jest w tym łut szczęścia, to przecież nie chcielibyśmy by naszymi pieniędzmi zarządzali pechowcy.

Przypadek Polsatu to zresztą bardzo ciekawa historia. Okazuje się, że fundusz który od początku reformy systemu emerytalnego uzyskał najwyższy wzrost wartości jednostki rozrachunkowej, fundusz który plasuje się w czołówce zestawień bazujących na hipotetycznym kapitale, fundusz będący w ocenie GG Parkiet najlepszym funduszem emerytalnym w latach 2003, 2006 i 2009, w bieżącym roku pojawia się w mediach w kontekście ryzyka dopłaty.

Źródło: Analizy Online