„Polscy lekarze dla Haiti” z PKO Bankiem Polskim

W najbliższy wtorek, 23 listopada br., w 10 miesięcy po tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti, troje młodych polskich lekarzy poleci do zrujnowanego kraju, opanowanego epidemią cholery.

Przez dwa miesiące będą pracować w szpitalu im. Alberta Schweitzera w miejscowości Deschapelles w regionie Artibonite. PKO Bank Polski został sponsorem wyprawy „Polscy lekarze dla Haiti”.

Wyprawa jest wyjątkowym przedsięwzięciem, w ramach którego młodzi polscy lekarze jadą pomagać potrzebującym. Na Haiti ponad 1,5 mln ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową. Któż z nas nie śledził w styczniu losów Haitańczyków, ich walki o życie. Teraz, z powodu rozwijającej się epidemii cholery, kraj ten potrzebuje jeszcze większego wsparcia społeczności międzynarodowej. Dlatego każda pomoc jest wciąż bardzo potrzebna.

PKO Bank Polski zawsze chętnie wspiera inicjatywy, które mają na celu pomoc potrzebującym, szczególnie tym, którzy ucierpieli w klęskach żywiołowych. W tym roku Bank wsparł ludzi, którym woda odebrała nadzieję na jutro, organizując m.in. zbiórkę pieniężną i wolontariat pracowniczy w zakresie usuwania skutków powodzi oraz „kolonie za złotówkę” dla dzieci powodzian. Dlatego propozycja wsparcia wyjazdu polskich lekarzy na Haiti nie mogła zostać odrzucona. Bank zobowiązał się ponieść koszt przygotowań, szczepień ochronnych, podróży i dwumiesięcznego pobytu medyków z Polski w szpitalu Alberta Schweitzera w Deschapelles.

Wyjazd naszych lekarzy jest szczerym dowodem wrażliwości, solidarności i gotowości wyciągnięcia ręki do tych, których dotknęło nieszczęście.

Szpital, w którym będą pracować wolontariusze, zapewnia opiekę medyczną dla 450 tys. mieszkańców regionu. Polscy lekarze będą pracować na oddziałach pediatrii, położnictwa, chorób wewnętrznych i chirurgii, pełnić dyżury, a jednocześnie zapewniać pacjentom opiekę medyczną w ich domach.

Jarosław Korzybski, Anna Szaciłło i Łukasz Jaworski są absolwentami Collegium Medicum przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Mają po 26 lat. Właśnie ukończyli roczne staże w bydgoskich szpitalach. O wyjeździe zaczęli myśleć na początku roku.

– Przez kilka miesięcy szukaliśmy instytucji, która mogłaby nam pomóc w organizacji tego wyjazdu. Pod koniec lipca trafiliśmy do Fundacji Polska-Haiti i wspólnie zaczęliśmy szukać szpitala na Haiti, w którym bylibyśmy potrzebni – mówi Ania Szaciłło.

W czasie swojego pobytu na Haiti medycy odwiedzą również miejscowość Casale – stolicę polskości na Haiti, gdzie mieszka najwięcej potomków polskich legionistów. Tam odwiedzą szkoły i przeprowadzą podstawowe badania uczniów. Dzięki temu uda się ustalić stan zdrowia mieszkańców, ich sytuację rodzinną i zapotrzebowanie na leki.

Źródło: PKO Bank Polski