Firma Nethone – polski dostawca opartych na sztucznej inteligencji rozwiązań antyfraudowych – ogłasza, że otrzymała dofinansowanie na ponad 16 mln zł na realizację swoich projektów od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Środki zostaną przeznaczone na realizację zaawansowanych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych w dziedzinach biometrii behawioralnej i sztucznej inteligencji. W ich wyniku powstaną dwa produkty: autonomiczny system do ochrony instytucji finansowych przed przejęciami kont (Nethone ATO) oraz pierwsza na świecie platforma do inteligentnego doboru graczy i zapobiegania oszustwom w mobilnym e-sporcie (Elympics). Całkowita łączna wartość projektów wynosi 21,58 mln zł.
Stale rosnąca liczba ataków phishingowych na klientów banków i coraz częstsze wycieki danych wrażliwych z baz różnego rodzaju organizacji powodują, że zapotrzebowanie na systemy zabezpieczeń rośnie w zawrotnym tempie. Nethone ATO ma na celu dostarczenie dokładności detekcji zagrożeń, pełnej automatyzacji procesów ochronnych i doskonałej zdolności samodzielnego uczenia się przez system.
Niezwykle szybki rozwój e-sportu na całym świecie ma przełożenie na rosnącą liczbę i częstotliwość prób oszustwa w tym obszarze. Niestety, schwytanie nieuczciwych graczy na gorącym uczynku jest niezwykle trudne. Wprowadzenie na rynek Elympics będzie tu punktem zwrotnym. Platforma będzie zdolna automatycznie dopasować odpowiednich rywali, a podczas rozgrywki wykryje nawet najbardziej wyrafinowane próby oszustwa.
Nethone uczestniczy w programie cyberbezpieczeństwa prowadzonym przez koncern Thales w paryskiej STATION F – największym kampusie start-upowym świata.