Polska próbuje przyciągnąć część z 2 bilionów dolarów arabskich funduszy

– Zmieniamy podejście do prywatyzacji giełdy – ogłosił Aleksander Grad, minister skarbu, i wyjaśnił, że nie będzie publicznej oferty GPW, a o zakupie jej akcji rząd rozmawia z inwestorami arabskimi, w tym z rządowymi agencjami inwestycyjnymi (SWF) z Kuwejtu i Kataru. Deklaracja ministra Grada padła po listopadowej wizycie premiera Donalda Tuska w Katarze.

– Rozwój SWF to jedna z najbardziej istotnych cech obecnej fali globalizacji. Rząd Wielkiej Brytanii z zadowoleniem przyjmuje pożyteczną rolę, jaką te fundusze, zwłaszcza pochodzące ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i z Kataru, odgrywają w alokacji kapitału – podobnie jak korzyści, jakie przynoszą one gospodarce globalnej z tego względu, że w swoich decyzjach inwestycyjnych przyjmują długoterminowy punkt widzenia – te słowa brytyjskiego premiera Gordona Browna cytuje wydawany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dziennik The National.

– Oczekujemy, że fundusze będą kontynuowały trwającą ponad 50 lat tradycję inwestowania według zdrowych zasad komercyjnych – mówił Robert Kimmitt, zastępca sekretarza skarbu USA, podczas wizyty w ZEA.

Nie każdy lubi SWF

Pół roku wcześniej kraje zachodnie obawiały się SWF.

– Istnieje wyraźne ryzyko, że w krajach, do których kierują się zagraniczne fundusze państwowe, ich przekształcenie się z kredytodawców we właścicieli wyzwoli reakcje, które zagrożą globalizacji – mówił wówczas Stephen Jen, analityk walutowy w banku Morgan Stanley.

Są nadal kraje – takie jak Włochy – których rządy także w ostatnich tygodniach dawały do zrozumienia, że nie wszystkie SWF są mile widzianymi inwestorami. Franco Frattii, minister spraw zagranicznych, stwierdził, że SWF nie powinny mieć więcej niż 5 proc. akcji włoskich firm. Część analityków interpretowała tę wypowiedź jako skierowaną zwłaszcza do tego typu funduszy z Chin i Rosji.

Jakiej wysokości aktywami dysponują globalnie fundusze SWF ? W jakim celu powstały arabskie SWF ? Co szczególnie interesuje chińskie SWF? Jakiej wysokości kapitał arabskich inwestorów został zainwestowany (2004-20070) w Polsce ? Jakie polskie firmy są interesujące dla tych inwestorów ?

Tomasz Świderek

Więcej: Gazeta Prawna 27.11.2008 (232) – forsal.pl – str.A10