Polska sztuka jedzie do Wiednia

Tegoroczna edycja międzynarodowego konkursu Henkel Art Award jest czwartą w historii. Od początku konkurs organizują firma Henkel i austriacka fundacja KulturKontakt. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu był rysunek współczesny. Polscy artyści nadesłali blisko 150 prac, spośród których polskie jury wybrało 15 najlepszych. Kapituła konkursu, w skład której weszli: Henryk Gostyński, wykładowca grafiki z warszawskiej ASP, dr Joanna Kaiser, wykładowca grafiki z krakowskiej ASP oraz Łukasz Guzek, historyk i krytyk sztuki z Krakowa i Dorota Strosznajder, rzecznik prasowy firmy Henkel Polska, oceniła prace laureatów jako najbardziej oryginalne, odważne i odzwierciedlające główne nurty artystyczne polskiej sztuki współczesnej. „Wysyłamy do Wiednia mocną reprezentację polskiego rysunku. Mamy nadzieję, że twórczość naszych artystów zyska uznanie w oczach jurorów” – mówi Dorota Strosznajder, rzecznik prasowy firmy Henkel Polska.

„Zwycięskie rysunki robią wrażenie, są wielowarstwowe i bardzo dojrzałe” – powiedziała po wyborze najlepszych polskich prac dr Joanna Kaiser z krakowskiej ASP. „W nadesłanych pracach szukaliśmy głębi, a nie konkretnego stylu, czy perfekcyjnego warsztatu.” – dodała Kaiser. „Szukaliśmy w tych pracach innowacyjności i niesztampowego podejścia do tematu. Wybraliśmy rysunki abstrakcyjne, figuratywne, w których dominuje emocja lub bezosobowa ekspresja” – powiedział Łukasz Guzek, historyk i krytyk sztuki z Krakowa. „Prace finalistów różnią się od pozostałych kandydatów odwagą i ryzykiem w podejściu do sztuki. Każdy z autorów to inna osobowość, każdy zaprezentował inny punkt widzenia” – powiedział Henryk Gostyński z warszawskiej ASP.

Zwycięzcy polskiej edycji konkursu Henkel Art. Award 2005 to: Marta Lech i Jakub Lech – oboje są absolwentami wrocławskiej ASP, Agnieszka Łukaszewska – absolwentka krakowskiej ASP, Magdalena Niernsee – absolwentka warszawskiej ASP oraz Jarosław Sierek – absolwent ASP w Pekinie i w Warszawie. Wszyscy artyści zgodnie podkreślają, że wystawa w pociągu jest dla nich dużym wyróżnieniem, ponieważ w ten sposób mogą zaprezentować swoje prace szerszej publiczności. Każdy z nich ma szansę wygrać główną nagrodę w wiedeńskim finale konkursu – 5000 euro i wystawę w stolicy Austrii. Ostateczny werdykt międzynarodowego jury poznamy na początku listopada br.

Wystawa „Polska sztuka jedzie do Wiednia” zbiega się ze 160-tą rocznicą utworzenia pierwszego odcinka Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Kolej była pierwszą linią na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego. Dzięki niej Warszawa i Mazowsze zostały włączone do Europy. „W ramach obchodów w Galerii Intercity prezentujemy prace utalentowanych polskich twórców, którzy wkrótce zmierzą swe siły z artystami z Europy. Chcemy, aby pociągi Intercity stały się swoistą galerią sztuki, bliską ludziom. Pokazujemy prace finalistów polskiej edycji konkursu Henkel Art Award 2005 w przekonaniu, że spotkają się z dobrym przyjęciem podróżnych. Mamy nadzieję, że sprowokują też dyskusje, na które w pociągu jest wystarczająco dużo czasu” – mówi Jacek Prześluga, prezes Intercity.