Polska uczestnikiem EuroSkills 2008

EuroSkills 2008 jest organizowany przez grupę Skills Netherlands, we współpracy z Europejską Organizacją Promocji Umięjętności Zawodowych (ESPO) i organizacją WorldSkills. Organizatorem polskiej edycji konkursu – PolSkills – jest Naczelna Organizacja Techniczna.

Promocja umiejętności zawodowych dla silnej Europy

EuroSkills 2008 to konkurs skierowany do młodych ludzi, którzy zdobyli, lub są w trakcie zdobywania, kwalifikacji zawodowych w branżach tradycyjnych i innowacyjnych. W ramach konkursu, ponad 500 młodych profesjonalistów z 20 krajów europejskich, ma szansę wykazać się swoimi umiejętnościami w jednej z ponad czterdziestu kategorii zawodowych.

Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie młodzieży do kształcenia zawodowego i rozwijania umiejętności, a także do kontynuowania kariery w tym kierunku. Efektem tych działań jest promocja umiejętności zawodowych, niezbędnych do podwyższania konkurencyjności gospodarki europejskiej na rynku światowym.

Od WorldSkills 2007 do EuroSkills 2008

EuroSkills 2008 jest pierwszym tego rodzaju europejskim odpowiednikiem światowego konkursu umiejętności zawodowych – WorldSkills 2007, który odbył się w Shizuoka w Japonii, w listopadzie br. Polska nie była dotychczas reprezentowana w WorldSkills, ale doświadczenia zdobyte w eliminacjach do EuroSkills 2008, stworzą możliwości udziału w następnej edycji konkursu na szczeblu światowym.

Kto może wziąć udział

W EuroSkills 2008 mogą wziąć udział osoby w wieku 18-25 lat, tzn. urodzone między 1 stycznia 1983 i 31 grudnia 1990 roku. W każdej z konkurencji określona została z góry liczba uczestników. Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 maja 2008 r. w lokalnych siedzibach organizacji EuroSkills – w Polsce jest to Naczelna Organizacja Techniczna.

W konkursie liczy się przede wszystkim zdobyte wykształcenie zawodowe, zaangażowanie i entuzjazm. W programie rywalizacji finałowej przeważają konkurencje drużynowe. Zawodnicy będą więc oceniani nie tylko przez pryzmat zdolności zawodowych, ale również umiejętności pracy w zespole.

Polskie eliminacje do EuroSkills obejmują:

– Eliminacje podstawowe u pracodawców

– Eliminacje regionalne

– Eliminacje krajowe

– Szkolenie drużyn w konkurencjach grupowych

EuroSkills – platforma wymiany wiedzy i promocji

Poza rywalizacją, konkurs umożliwia młodym profesjonalistom obserwację różnych umiejętności zawodowych, prezentowanych „na żywo”, aktywne zaangażowanie w projekty, zdobywanie informacji na temat innych zawodów, a także rozwijanie własnych talentów. W miasteczku EuroSkills, które powstanie w Rotterdamie, specjalnie z okazji finału konkursu, odbędą się seminaria, warsztaty i spotkania, które są formą profesjonalnych szkoleń, a także atrakcyjną platformą wymiany wiedzy i promocji.

EuroSkills w Internecie

Aby zapewnić wszystkim zainteresowanym konkursem dostęp do najświeższych informacji o jego przebiegu, organizacja EuroSkills stworzyła specjalną stronę internetową EuroSkills 2008. Pod adresem www.euroskills2008.eu, można dowiedzieć się więcej o programie, konkurencjach, miasteczku EuroSkills, kampusie w Rotterdamie, a także o szczegółach, dotyczących udziału w konkursie w charakterze zawodnika, gościa lub patrona.