Spośród 5 mln budynków w Polsce, zarówno mieszkalnych, jak i innego przeznaczenia, najwięcej energii, bo aż 65% zużywają gospodarstwa domowe – wynika z najnowszego raportu ROCKWOOL Polska. Jest ona przede wszystkim wykorzystywana do ogrzewania – ponad 71% wszystkich mieszkaniowych potrzeb energetycznych. Taka sytuacja jest spowodowana słabą termoizolacyjnością polskich domów i mieszkań.
Wysokie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nieruchomości w Polsce dotyczy zwłaszcza starych, ponad 50-letnich budynków oraz nieocieplanych bloków wzniesionych w latach
70-tych z tzw. wielkiej płyty.
W przeszłości wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków były bowiem bardzo liberalne, a technologie energooszczędnego budownictwa praktycznie niedostępne. Dlatego jeszcze w latach 90-tych energochłonność ogrzewania nieruchomości w Polsce należała do najwyższych w Europie.
Obecnie Polska zaliczana jest do unijnych liderów w zakresie poprawy efektywności wykorzystania energii do ogrzewania mieszkań. Spowodowane jest to przede wszystkim wprowadzeniem energooszczędnych technologii budowlanych i rosnącym zapotrzebowaniem na ciepłe, tanie w eksploatacji domy
i mieszkania.
Rysunek 1: Wskaźnik zużycia energii na wytworzenie ciepła do ogrzewania budynku w Polsce w zależności od roku budowy i technologii budowlanej dominującej w danym okresie, opracowano na podstawie www.energooszczednydom.net.
Mimo podjętych działań nadal zostało jeszcze sporo do zrobienia. Energochłonność ogrzewania w Polsce jest bowiem wciąż znacząco wyższa od najlepszych wskaźników europejskich – np. ponad dwukrotnie wyższa niż w Holandii. Kosztowne straty ciepła można skutecznie zmniejszyć, budując energooszczędnie nowe domy i wykorzystując każdy remont istniejącego budynku, jako dobrą okazję do jego termomodernizacji.
Rysunek 2: Zużycie ciepła do ogrzewania przypadające na m2 powierzchni użytkowej budynków w kraju UE w latch 1997 – 2006, opracowano na podstawie P. Boonekamp – „Trends and policies for space heating in the EU-27”
Choć prawo wymaga, aby nowo wznoszone budynki były coraz lepiej izolowane cieplnie i coraz bardziej energooszczędne, to zarówno z rachunku ekonomicznego jak i z doświadczenia wynika, że przy obecnych cenach energii opłaci się oszczędzać energię do ogrzewania nawet w większym stopniu niż obecnie tego wymaga prawo.
Informacja została przygotowana na podstawie raportu z serii „Szóste Paliwo” pt.: „Termolokata – inwestycja w ciepły dom”, opracowanego przez Primum Polska (dawniej Ecofys Poland) na zlecenie ROCKWOOL Polska. Szczegółowe informacje na temat stanu termoizolacyjności budynków w Polsce i UE dostępne są również na stronie www.termolokata.pl.
Źródło: Partner of Promotion