Polskie firmy wygrywają z kosztami transakcji walutowych

Negocjacje kursów walut, optymalizacja kosztów usług bankowych, unikanie transakcji gotówkowych – to kilka prostych sposobów na efektywne zarządzanie walutą, zwłaszcza w czasach niepewności na rynkach finansowych.

W ramach kampanii informacyjnej „Waluta w mojej firmie”, ekspert Meritum Banku kolejny raz doradza, jak zarządzać transakcjami międzynarodowymi w małej firmie. Trzeci odcinek video z poradami dla przedsiębiorców na temat obniżania kosztów w transakcjach przy prowadzeniu działalności międzynarodowej jest już dostępny pod adresem http://bit.ly/KcK7x9 oraz na stronie internetowej meritumwaluty.pl.

Na rynkach finansowych w ostatnim czasie panuje duża niepewność. Powracające pogłoski o wyjściu Grecji ze strefy euro istotnie wpływają na poziom kursów waluty europejskiej i amerykańskiej, często kluczowych dla małych polskich firm prowadzących działalność międzynarodową. Dla przedsiębiorców poszukujących możliwości obniżania kosztów pracy z walutą powstał trzeci odcinek video „Waluta w mojej firmie”, w którym ekspert Meritum Banku przedstawia proste sposoby na oszczędności w ramach transakcji walutowych.

Koszty w dół

Gdzie szukać oszczędności przy pracy z walutą? Po pierwsze – w banku. Już w momencie wymiany pieniędzy warto pamiętać, że kursy zamieszczone w tabelach nie muszą być ostateczne. Wymieniając waluty w banku można negocjować kursy i dzięki temu oszczędzać. Dotychczas możliwość negocjacji była zarezerwowana wyłącznie dla dużych graczy, wymieniających kwoty od  10 tys. euro. Warto więc poszukać instytucji finansowych, które mają przyjazne podejście do właścicieli biznesów działających na mniejszą skalę. W Meritum Banku przedsiębiorcy mogą negocjować kursy walut już od kwoty 2 tys. euro lub dolarów.

„Jesteśmy importerem, dlatego szukamy jak najlepszych możliwości przy zakupie euro. Od kilku lat współpracujemy z Meritum Bankiem, gdzie korzystamy z konsultacji dealera walutowego. Za każdym razem, kiedy kupujemy walutę bezpośrednio kontaktujemy się z naszym dealerem walutowym, który składa nam indywidualną ofertę. Pracownik banku oferuje nam kursy wprost z rynku walutowego, dzięki temu kupujemy euro po bardzo atrakcyjnych cenach. Jest tak nawet wówczas, gdy kupujemy stosunkowo niewielkie kwoty, w granicach kilku tysięcy euro. Dodatkowo wysoki poziom obsługi pracowników Meritum Banku sprawia, że transakcje przebiegają szybko i sprawnie.” – mówi  Witold Szymanik z firmy WSC zajmującej się sprzedażą oprogramowania dla architektów.

Opłaty za prowadzenie rachunku

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli mikro i małych firm, przygotowaliśmy pakiet usług, w ramach którego nie ponoszą oni kosztów prowadzenia konta złotowego ani dowolnej ilości kont walutowych, przelewów do ZUS i US czy wypłat gotówki kartą ze wszystkich bankomatów w Polsce. Wiemy, że przedsiębiorcy to osoby ceniące swój czas, dlatego Meritum Waluty można założyć w 100% przez Internet, niezależnie od formy prawnej firmy czy liczby użytkowników rachunku. Oznacza to także, że klient nie musi przesyłać do banku żadnych dokumentów rejestrowych – by otworzyć konto, wystarczy samo złożenie internetowego wniosku.” – mówi Łukasz Falkiewicz, ekspert ds. transakcji walutowych Meritum Bank ICB SA. 

Ostatecznie, dbając zarówno o niski poziom kosztów, jak i bezpieczeństwo, należy unikać transakcji gotówkowych. W dzisiejszych czasach, dzięki transakcjom dokonywanym przez Internet, możemy zarówno oszczędzać czas przeznaczany na transport środków, jak i pieniądze, które wydalibyśmy
w związku z opłatami za wpłaty i wypłaty gotówki na konta bankowe.

Waluta w mojej firmie

Trzeci odcinek video w ramach kampanii informacyjnej dla przedsiębiorców  „Waluta w mojej firmie” poświęcony jest sposobom na obniżanie kosztów w transakcjach walutowych. Poprzednie nagrania dotyczyły negocjacji cen walut oraz możliwości, jakimi dysponują przedsiębiorcy w czasie dokonywania transakcji dewizowych. Każdy zainteresowany znajdzie materiały pod adresem www.meritumwaluty.pl oraz na profilach Meritum Banku w portalach społecznościowych, takich jak Facebook, Google+, YouTube, Goldenline czy LinkedIn.

Źródło: Meritum Bank