Polskie gospodarstwa domowe boją się o swoją przyszłość

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych przygotowała raport „Sytuacja finansowa gospodarstw domowych w Polsce w badaniach koniunktury. Sytuacja na IQ2012”. Raport został opublikowany w maju tego roku. Wyniki badań z pierwszego kwartału 2012 roku zostały zestawione z tymi z poprzednich lat. Wynika z nich, że Polacy coraz bardziej obawiają się o swoją przyszłość finansową.

Polacy bacznie obserwują europejskie rynki. Zapewnienia Ministra Rostowskiego, że kryzys ominie nasz kraj, wcale nas nie przekonują. Przyglądamy się wydarzeniom w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech. Niestabilna sytuacja w Unii Europejskiej jest zauważalna w budżetach domowych. Polacy mniej chętnie przeznaczają pieniądze na tzw. zbytki. W tym również wakacje. Raport KPF wykazuje, że ponad 60% ankietowanych źle ocenia swoją przyszłość finansową.

Wyniki mogą dziwić o tyle, że ponad 82% ankietowanych odpowiedziało, że jest w stanie utrzymać się we własnym zakresie. To by znaczyło, że mimo w miarę dobrej sytuacji finansowej, Polacy trzeźwo patrzą na rzeczywistość. Nie ufają nie tylko perspektywom rządu, UE, ale także bankom.

Od roku 2008 można zaobserwować spadek liczby osób korzystających z kredytów i pożyczek jako źródła pozyskiwania dofinansowania. Polacy coraz częściej korzystają z innych form, np. zaciągając dług we własnych zakładach pracy.

Główna przyczyna – strach przez zmianą sytuacji finansowej, która może doprowadzić do zajęcia przez bank majątku, bądź też zmusi do zaciągnięcia kolejnego kredytu.

Dla osób młodych kredyt czy pożyczka zawsze będzie rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć obecne dochody. Osoby te bowiem mogą być aktywne na rynku pracy. Rzecz dzieje się inaczej, w przypadku osób starszych, które nie mogą lub nie są w stanie podjąć pracy w celu zwiększenia dochodów. Chcielibyśmy wierzyć że zakończył się czas namawiania seniorów na zaciąganie kolejnych kredytów przez banki czy sklepy. Osoby te mając mieszkanie, mogą w bardzo prosty sposób czerpać z niego zyski – bez powielania i pogłębiana pętli własnego zadłużenia. Z dostępnych badań wynika, że dług seniorów przewyższa miliard złotych. Brak zaufania do banków wynikałby więc przede wszystkim z braku zaufania do stosowanych przez instytucje finansowe praktyk – komentuje Katarzyna Brzeska-Miksa, Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Potwierdza to także następujący fragment raportu:

Analiza wskazań, odnoszących się do deklarowanej wysokości miesięcznych spłat kredytów i pożyczek, zaciągniętych w instytucjach finansowych, zdaje się potwierdzać średnioterminową tendencję do rosnącego konserwatyzmu gospodarstw domowych, w odniesieniu do posiadania zobowiązań w tych instytucjach. Rośnie bowiem liczba względna tych, które na pytanie o wysokość spłat deklarują, że taka sytuacja ich nie dotyczy.

Podsumowując można powiedzieć, że mimo obaw o przyszłość, ogólna sytuacja finansowa Polaków poprawia się. Około 60% ankietowanych odpowiedziało, że może pokryć dodatkowe, nieprzewidywane koszty w wysokości dwóch tysięcy złotych. Tym niemniej kryzys, który nęka w tej chwili Grecję, Włochy i Hiszpanię nie jest nam obojętny. Wydaje się, że wyciągamy wnioski z doświadczeń naszych europejskich sąsiadów.

Źródło: Fundusz Hipoteczny Familia S.A.