16 listopada na warszawskim Placu za Żelazną Bramą miało miejsce odsłonięcie pomnika Tadeusza Kościuszki, którego fundatorem był Citi Handlowy. W ten sposób zrealizowano złożone przed stu laty zobowiązanie o sprowadzeniu do Polski wiernej kopii waszyngtońskiego pomnika Kościuszki z 1910 roku.
W uroczystości udział wzięło wielu znamienitych gości, w tym Bronisław Komorowski – Prezydent RP, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Warszawy, Lee Feinstein – Ambasador USA w Warszawie, prof. Marian Marek Drozdowski – Prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki oraz Sławomir S. Sikora – Prezes Zarządu Citi Handlowy. Formuła uroczystości była otwarta i mimo niesprzyjającej pogody przyciągnęła wielu warszawiaków.
Pomnik Tadeusza Kościuszki, odsłonięty przy Placu za Żelazną Bramą w Warszawie.
Odsłonięcie pomnika T.Kościuszko; od lewej Bronisław Komorowski – Prezydent RP, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Warszawy, Lee Feinstein – Ambasador USA w Warszawie, Sławomir S. Sikora – Prezes Zarządu Citi Handlowy oraz prof. Marian Marek Drozdowski – Prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki.
Odsłonięcie pomnika jest też zwieńczeniem wspaniałej idei sprzed 100 lat – w maju 1910 roku, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika w Waszyngtonie, podjęto zobowiązanie, że taki sam pomnik stanie w Warszawie, jak tylko Polska odzyska niepodległość. Citi Handlowy pomógł wypełnić to zobowiązanie.
Pomnik jest kopią artystyczną monumentu znajdującego się w Parku Lafayette w Waszyngtonie. Pierwowzór, dłuta Antoniego Popiela, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, stanowiący dar narodu polskiego dla Ameryki, stanął w 1910 roku obok Białego Domu. Do dziś jest w stolicy USA symbolem walki o niepodległość, przyjaźni polsko-amerykańskiej oraz wkładu Polski w tamtejszą kulturę.
To wydarzenie wpisuje się zarówno obchody 140 –lecia banku, jak również w w misję społecznej odpowiedzialności Citi Handlowy, której ważną częścią jest Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego
Źródło: Citi Handlowy