Ponad 500 mln transakcji zawartych polskimi kartami Visa w skali roku

W ciągu 12 miesięcy kończących się 31 marca br. całkowite obroty na karty Visa wydane
w kraju wyniosły 28,5 mld euro. Łączna wartość transakcji bezgotówkowych zwiększyła się o 19%, tj. prawie dwukrotnie szybciej, niż wzrost obrotów ogółem, które obejmują także wypłaty gotówki. Płatności dokonane kartami przekroczyły w ciągu ostatniego roku obrachunkowego 5,3 mld euro.

Liczba transakcji dokonanych polskimi kartami Visa w ciągu tego okresu przekroczyła pół miliarda. Łączna liczba transakcji osiągnęła 507 milionów, tj. o 14% więcej niż w roku obrachunkowym IV’04-III’05. Liczba transakcji bezgotówkowych zwiększyła się o 25,7% i osiągnęła 181 milionów. W ciągu roku polski posiadacz karty Visa posłużył się nią średnio 44,4 raza, przy czym 16 razy wyciągał kartę Visa z portfela po to, by zapłacić nią za zakupy.

Dane dotyczące wzrostu liczby i wartości transakcji zawieranych kartami Visa wydanymi w Polsce wskazują na częstsze posługiwanie się przez użytkowników kartami do płacenia za zakupy, a relatywnie rzadziej do wypłat gotówki. Nadal jednak płatności stanowią poniżej jednej piątej łącznych obrotów dokonywanych kartami Visa.

„Częstsze używanie kart Visa do płatności w Polsce to pozytywny trend pokazujący, że poszerza się grono konsumentów, którzy widzą korzyści wynikające z posługiwania się kartami w punkcie sprzedaży i ich przewagę nad gotówką” – powiedziała Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Europe w Polsce.

Bardzo ważną rolę w przyroście liczby kart Visa oraz w rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce odgrywają karty kredytowe. W ostatnim roku obrachunkowym utrzymywał się dynamiczny rozwój rynku kredytowych kart Visa. W ciągu 12 miesięcy do końca marca br. przybyło 682 tys. kredytowych kart Visa, a ich łączna liczba osiągnęła 2 047 tys. Według danych zebranych wśród wydawców kart kredytowych różnych systemów przez portal finansowy Bankier.pl łączna liczba kart kredytowych wydanych w Polsce przekroczyła 3,6 miliona.

Zdaniem Małgorzaty O’Shaughnessy szybszy rozwój kart kredytowych jest naturalnym etapem rozwoju systemu płatniczego po latach dynamicznego wzrostu kart debetowych, niezbędnych do „ubankowienia” społeczeństwa i należy spodziewać się kontynuacji tego trendu w najbliższych latach.

Karty kredytowe uważane są za nowoczesny produkt bankowy i instrument płatniczy, gdyż umożliwiają stały, całodobowy dostęp do odnawialnego kredytu, jak również możliwość płatności kartą w ponad 24 mln punktów usługowo-handlowych na całym świecie.