Ponad połowa Polaków nie ma konta w banku

„W większość krajów starej Piętnastki konta nie ma tylko po kilka procent obywateli, zaś w dziesięciu nowych krajach, które weszły do Unii w 2004 r., bez kont bankowych obywa się średnio aż 47 proc. osób. U nas jest jeszcze gorzej – konta nie ma 56 proc. Polaków.”, czytamy.

„Autorami polskiej części badania byli naukowcy ze Szkoły Głównej Handlowej. Ustalili, że najczęściej kont nie mają u nas mieszkańcy wsi i osoby o podstawowym wykształceniu. Co ciekawe, nie ma go także co druga osoba młoda (do 25. roku życia). Pytani o przyczynę respondenci zdecydowanie najczęściej wskazywali, że po prostu łatwiej im używać gotówki. 7 proc. było zdania, że nie mają konta, bo opłaty bankowe są zbyt wysokie. Kilka procent korzystało z konta małżonka lub innej osoby.”, czytamy dalej.

„Autorzy badania oceniają, że od 20 do 22 proc. Polaków grozi całkowite wykluczenie finansowe, co oznacza, że nie korzystają z żadnych usług banków. Dwa razy więcej zagrożonych jest wykluczeniem częściowym, co oznacza, że np. mają kartę bankową, lecz nie korzystają z elektronicznych przelewów ani innych usług i np. ograniczają się do pobrania raz w miesiącu całej emerytury.”, pisze dziennik.

Spośród osób, które nie posiadają konta tylko 8 proc. deklaruje, że zamierza je otworzyć. Dlatego w ostatnich miesiącach konkurencja w segmencie kont osobistych się zaostrza, a banki wprowadzają coraz bardziej atrakcyjne cenowo propozycje. Zdobycie nowych klientów staje się coraz trudniejsze i instytucje finansowe muszą pobierać ich konkurencji.

Więcej na ten temat w „Gazecie Wyborczej”.