Ponad połowa polskich firm skorzystała z kantoru internetowego. Wyniki badania ProStream

Niskie koszty transakcyjne i korzystny kurs wymiany – to, według badania Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie platformy wymiany walut dla firm – ProStream, podstawowe powody, dla których przedsiębiorcy wybierają platformy walutowe. Porównywanie oferty skłania firmy to zmiany dostawców lub negocjowania lepszych warunków u obecnego.

fot. Shutterstock

Dwie trzecie polskich firm, które mają zagranicznych kontrahentów, wymienia walutę od 2 do 10 razy w miesiącu. Co dziesiąty przedsiębiorca kupuje walutę 25 razy i więcej. Najczęściej jest to kwota między 300 tys. zł a 1 mln zł – wynika z badań Ipsos, zrealizowanych na zlecenie ProStream, platformy wymiany walut dla MŚP. 53 proc. firm zawsze porównuje kursy walut przed zleceniem transakcji, 43 proc. robi to od czasu do czasu.

Z badań ProStream wynika, że dobrze jest zrobić przegląd ofert, żeby móc się potem potargować. Aż 71 proc. przedsiębiorców po przejrzeniu warunków od konkurencji postanowiło podjąć działania, by poprawić warunki na jakich wymienia waluty. Jaki był rezultat? W 31 proc. przypadków podjęte zostały negocjacje z dotychczasowym dostawcą, co zakończyło się uzyskaniem korzystniejszych warunków wymiany. Aż 22 proc. badanych po zapoznaniu się z ofertą rynkową zaczęło z kolei współpracę z nową platformą FX.

– Dzięki darmowym przelewom SWIFT przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na jednym przelewie. Niski spread pozwala z kolei zmniejszyć koszt wymiany walut liczony już w tysiącach złotych – mówi Radomir Lapčík, założyciel i pomysłodawca ProStream.

Spread walutowy od ProStream wynosi średnio 0,1 proc., czyli jest kilkukrotnie niższy niż w większość krajowych kantorów internetowych i internetowych kantorach bankowych. Platforma oferuje też darmowe przelewy SEPA i Swift, nie pobiera marży za przewalutowanie, ani opłat ani za otwarcie i prowadzenie rachunku do wymiany walut. Oferta jest taka sama dla wszystkich firm – niezależnie od ich rozmiarów.

Z badań Ipsos wynika, że to właśnie koszty są kluczowymi parametrami decydującymi o wyborze platformy wymiany walut. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się zmienić dostawcę usług FX, jako powody wskazali przede wszystkim niższe opłaty (32 proc wskazań) i korzystniejsze kursy niż u konkurencji (32 proc.). Dalej są funkcjonalności platformy (przelewy zbiorcze, śledzenie kursów) (28,2 proc.) i potrzeba szybszych przelewów (26,9 proc.).

– Rynek wymiany walut jest mocno konkurencyjny, zarówno jeśli chodzi o zakres usług, jak i ceny, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą wybrać ofertę dopasowaną do ich potrzeb. Jednak kluczowy jest korzystny kurs z niskim spreadem i brak prowizji za przelewy SWIFT. Na pytanie co skłoniłoby twoją firmę do zmiany dostawcy w przyszłości, aż 52,3 proc. odpowiada, że lepszy kurs, a 42,8 proc. że niższe opłaty transakcyjne – dodaje Radomir Lapčík.

Mocną pozycję na rynku FX zajmują banki. Ponad połowa ankietowanych w badaniu Ipsos (53,3 proc.) jest zadowolona z ich obsługi, przy czym poziom satysfakcji zdecydowanie maleje wraz z rozmiarem firmy. Banki zbierają najniższe noty wśród firm, zatrudniających do 50 pracowników. Tu odsetek zadowolonych jest o 10 punktów procentowych niższy i wynosi 43 proc. Z kolei w firmach z liczbą pracowników do 250 duży i bardzo duży poziom satysfakcji zadeklarowało 57 proc.ankietowanych, a w grupie firm z przeszło 250 pracownikami, aż 75 proc.
Z czego to wynika?

– Mniejsze firmy mają gorszą pozycję negocjacyjną i dlatego trudniej im wynegocjować korzystną ofertę. Pewnie z tego wynika ich większe zainteresowanie platformami niebankowymi, takimi jak ProStream, które oferują tak samo korzystne warunki, niezależnie od rozmiaru firmy – mówi Radomir Lapčík.

W firmach małych i średnich, odsetek rozważających zamianę dostawcy na platformę niebankową deklaruje ponad 30 proc. badanych. Taki krok rozważa też 17 proc. dużych przedsiębiorstw.

Badania Ipsos zostały przeprowadzone w 2022 r. wśród firm o minimalnych obrotach 300 tys. euro rocznie. ProStream jest częścią prywatnej grupy finansowej SAB Finance, lidera czeskiego rynku wymiany walut, notowanego na giełdzie papierów wartościowych w Pradze.

Źródło: ProStream