Po lekkim odbiciu głównej pary walutowej w czasie wczorajszej sesji amerykańskiej handel azjatycki przyniósł stabilizację. O godzinie 8:00 kurs EUR/USD wynosił 1,4275, wobec wczorajszego zamknięcia na 1,4272. Dzisiaj na zachowanie kursu wpływ będzie miała sytuacja na rynkach kapitałowych, a także liczne publikacje makro.
Najważniejsza z nich, czyli indeks ISM dla sektora usług Stanów Zjednoczonych, może zdeterminować zakończenie całego dnia na parze EUR/USD. Odczyt lepszy od prognoz powinien mimo wszystko wspierać wspólną walutę, ponieważ skłoni on inwestorów do sprzedaży bezpiecznych, denominowanych w dolarach papierów dłużnych.
Złoty korekcyjnie zyskuje
Wczorajszy dzień, a także dzisiejsza sesja azjatycka spowodowały lekkie, korekcyjne umocnienie się naszej waluty. O godzinie 8:00 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,1449 i 2,9036, wobec wczorajszego zamknięcia na 4,1448 i 2,9048. Aby ta tendencja mogła być kontynuowana niezbędne będzie odreagowanie na rynkach akcji, co wiązałoby się z poprawą nastrojów na rynkach finansowych. Jeżeli natomiast po raz kolejny dojdzie do przeceny na GPW lub wzrosty będą minimalne, to nasza waluta, jako część koszyka ryzykownych aktywów również powinna tracić.
Niedźwiedzie wciąż górą
Siła sprzedających podczas ostatnich dwóch sesji na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych nie napawa optymizmem. Wczoraj indeks WIG20 zakończył dzień na poziomie 2114,2 pkt., co oznacza spadek o 3,88%. Pomimo, iż korekta na rynkach akcji była antycypowana, to mało kto spodziewał się takiej dynamiki przeceny. Dziś możemy być jednak świadkami pewnego odbicia, czego zwiastunem jest poranne zachowanie kontraktów na S&P500. Nie należy jednak się spodziewać, żeby nasz parkiet pokazał siłę w przypadku gdyby inwestorzy w Stanach dalej sprzedawali akcje.
Makro czwartek
W dniu dzisiejszym czeka nas szereg figur makro. O godzinie 9:58 opublikowany zostanie indeks PMI dla usług Strefy Euro. Analitycy prognozują wzrost z 45,7 pkt. do 49,5 pkt. Następnie poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej dla tego samego obszaru. W tym wypadku oczekiwania kształtują się na poziomie 0,1% m/m, wobec poprzedniego odczytu na -0,2% m/m. Dalej, o godzinie 13:45 poznamy decyzję EBC w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek jest przekonany o tym, że pozostaną one na niezmienione: 1%. O godzinie 14:30 napłyną pierwsze figury z USA. Poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, wobec której analitycy oczekują spadku z 570 tys. do 560 tys. Najważniejszą daną makro dnia będzie jednak publikowany o 16:00 indeks ISM dla sektora usług Stanów Zjednoczonych. Prognozowana wartość to 48,0%, wobec 46,4% poprzednio. Lepsze od prognoz dane z USA mogą przesądzić o zakończeniu korekty.
Andrzej Sowiński
Źródło: FMC Management