Pośrednicy kredytowi bez prowizji od banków?

Projekt ustawy o kredycie hipotecznym jest już na ostatniej prostej. W najnowszej wersji dokumentu, przygotowanej po Komitecie Stałym Rady Ministrów, pojawiła się niespodzianka, która może przemeblować rynek pośrednictwa finansowego. Jeden z artykułów ustawy przewiduje zakaz wypłacania pośrednikom wynagrodzenia przez banki.

W wersji projektu, która trafiła pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów w artykule 16 znalazł się następujący fragment – „Kredytodawca nie może przekazywać pośrednikowi kredytu hipotecznego lub jego agentowi wynagrodzenia w formie pieniężnej lub dowolnej innej uzgodnionej formie korzyści finansowej z tytułu wykonywania czynności pośrednictwa kredytu hipotecznego”. Zaskakująca zmiana może oznaczać, że pośrednicy będą musieli zupełnie zmienić model świadczenia usługi. Do tej pory poszukujący kredytów hipotecznych przyzwyczajeni byli do tego, że wsparcie w zebraniu i wyborze ofert oraz wnioskowaniu o kredyt otrzymują „za darmo”.

Krzysztof Serafin/FORUM

Zmiana modelu wynagradzania pośredników nie dotknęłaby kredytów konsumpcyjnych, jednak to właśnie kredyty hipoteczne odpowiadają za większość obrotów branży. Z danych Związku Firm Doradztwa Finansowego wynika, że I kw. 2016 r. skupione w nim podmioty (m.in. Open Finance i Expander) pośredniczyły w zawarciu umów kredytów mieszkaniowych na 3,5 mld zł.

Czytaj dalej w serwisie Bankier.pl