Postaraj się, by dom był bezpieczny w wakacje

Lato to okres wyjazdów na wakacyjny wypoczynek, podczas którego bardzo często nie przywiązujemy wagi do bezpieczeństwa naszego mieszkania. Podczas dłuższej nieobecności lokatorów dochodzi niestety do kradzieży i włamań do domów oraz mieszkań.

Złodzieje wykorzystują nie tylko nieobecność gospodarzy, ale także niewystarczające zabezpieczenie lokum. O tym jak najbardziej skutecznie zadbać o bezpieczeństwo domów i mieszkań – radzą eksperci z firmy Konsalnet, która od wielu lat zajmuje się ochroną budynków i lokali mieszkalnych, ich monitoringiem czy obsługą systemów alarmowych. Z danych policji wynika, że podczas wakacji aktywność  złodziei wzrasta – nawet kilkakrotnie.

Droga połowa czerwca, lipiec i sierpień to czas wyjazdów, podczas których można wypocząć i zregenerować siły. Jak wynika jednak z danych Policji oraz z doświadczenia i obserwacji dokonywanych przez specjalistów z firmy Konsalnet, to właśnie wtedy najczęściej złodzieje przejawiają większą niż zazwyczaj aktywność. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy dokonują kradzieży i włamań do mieszkań i domów. W wielu przypadkach sprzymierzeńcem włamywaczy staje się niewystarczające zabezpieczenie mieszkań czy domów.

 – Pozostawienie mieszkania bez odpowiednich zabezpieczeń (drzwi czy okien antywłamaniowych, rolet zewnętrznych), przy braku współpracy z sąsiadami lub usług alarmowych i monitoringu – stają się okazją, z której najczęściej korzystają włamywacze – mówi Robert Wiśniewski z Konsalnetu.

Z myślą o tych, którzy wyjeżdżają i chcą by ich mieszkanie lub dom nie zostały okradzione,  eksperci Konsalnet przygotowali 10 Zasad dotyczących Bezpiecznego Domu, które mówią jak najlepiej zabezpieczyć swoje mieszkanie lub dom.  

Na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia stworzyliśmy listę typowych działań złodziei, którzy włamują się do lokali mieszkalnych. W zależności od ich zachowania i zainteresowania, sporządziliśmy zbiór zasad, które mówią w jakich punktach należy zadbać o bezpieczeństwo mieszkania lub domu – dodaje Robert Wiśniewski.

Wśród 10 Zasad Twojego Bezpiecznego Domu znajdziemy między innymi wskazówki co na czas nieobecności w mieszkaniu powinno się z niego usunąć, jakie elementy wyposażenia lokum należy poprawić lub wymienić na bardziej bezpieczne, czy wreszcie w co wyposażyć lokal by nie narazić go na włamanie. Dodatkowo – kto powinien z nami współpracować i kogo powinniśmy poprosić o pomoc przy pilnowaniu pustego lokum.

Wierzymy że dzięki propagowaniu tych zasad, wzrośnie świadomość jak skutecznie zwiększać bezpieczeństwo naszych domowych ognisk i być spokojnymi – nie tylko podczas wakacji, ale też każdego okresu, podczas którego wyjeżdżamy i zostawiamy nasze mieszkania puste – mówi prezes Konsalnetu Adam Pawłowicz.

Źródło: Point of View Sp. z o. o.