Od dziś klienci PKO Banku Polskiego mogą zakładać działalność gospodarczą z poziomu systemu transakcyjnego iPKO. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na rynku, ale wkrótce podobna usługa pojawi się w mBanku.
Tym samym potwierdziły się informacje, które podałem wam kilka tygodni temu. Pisałem wówczas, że usługa zostanie udostępniona klientom jeszcze w styczniu. O tym, że PKO BP pracuje nad jej wdrożeniem wiadomo było już od wakacji, a mogliście się o tym dowiedzieć jako pierwsi z tekstu, który znajduje się tutaj.
Nowy wniosek dostępny w serwisie iPKO pozwala na jednoczesną rejestrację firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz otwarcie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim. Potwierdzenie rejestracji firmy i założenie rachunku następuje poprzez Profil Zaufany. Jak wygląda proces rejestracji firmy? Należy zalogować się do serwisu transakcyjnego PKO Banku Polskiego i przejść do zakładki „e-Urząd”. Droga składania wniosku uzależniona jest od tego, czy klient posiada Profil Zaufany. Jeśli nie, będzie mógł to zrobić przed jego złożeniem.
W pierwszym kroku należy uzupełnić dane właściciela firmy. Część z nich zostanie podstawiona automatycznie przez system. Następnie należy podać podstawowe informacje na temat firmy i uzupełnić pola dotyczące działalności gospodarczej. Podczas rejestracji swojej firmy klient jednocześnie wnioskuje o wpis do rejestru REGON, dokonuje zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego (NIP) i zgłoszenia płatnika składek do ZUS. W ostatnim kroku można założyć rachunek firmowy i skorzystać z dodatkowych usług banku.
Po wypełnieniu wszystkich danych na ekranie wyświetli się podsumowanie formularza. Po jego akceptacji klient wprowadza kod autoryzacyjny, a następnie zostaje przekierowany do ekranu, gdzie wniosek o rejestrację firmy oraz wniosek o założenie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim zostaje podpisane za pomocą Profilu Zaufanego.
Na podany w formularzu adres e-mail klient będzie otrzymywał powiadomienia informujące o kolejnych etapach wypełniania wniosku, oraz wiadomości z CEIDG. Czas potrzebny do zarejestrowania działalności w CEIDG oraz otrzymania przez przedsiębiorcę numerów NIP i REGON nie powinien przekroczyć jednego dnia roboczego.
– Jestem przekonana, że możliwość założenia firmy przez systemy e-bankowości, spotka się z dużym zainteresowaniem Polaków i wpłynie na odsetek przedsiębiorców, którzy będą obsługiwać swoją firmę elektronicznie – mówi cytowana w informacji prasowej minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Nad podobnym rozwiązaniem pracuje też mBank. Wkrótce i jego klienci będą mogli założyć działalność gospodarczą z poziomu systemu transakcyjnego.