Powraca zaufanie do obligacji Eurolandu

Czwartek był dobrym dniem dla europejskiego długu. Rentowności obligacji Włoch, Hiszpanii, Belgii obniżyły się o 25-50 punktów bazowych, jasno wskazując, iż inwestorzy oczekują pomyślnych decyzji politycznych w kwestii kryzysu zadłużenia.

Dziś rano oprocentowanie dziesięcioletnich obligacji Włoch wynosi 6,65 proc. wobec 7,02 proc. na czwartkowym otwarciu. Rentowność hiszpańskich papierów spadły poniżej 6 proc. i teraz wynosi 5,74 proc. Tak silny wzrost cen obligacji pokazuje, jak wiele z ostatniej fali wyprzedaży było skutkiem trudności banków w pozyskaniu kapitału w inny sposób. Środowy ruch banków centralnych, prowadzący do obniżenia kosztów finansowania w dolarze i innych walutach, przyniósł ulgę na rynku finansowym, jednak pełny optymizm wciąż pozostaje stłumiony, gdyż inwestorzy nadal czekają na trwałe rozwiązanie ze strony unijnych polityków. Mocno wyczekiwane decyzje dotyczące zmian w traktacie unijnym, które mają zapaść podczas szczytu przywódców UE 9 grudnia, stają się obecnie najważniejszym elementem odbudowy wiarygodności strefy euro. W czwartek ze strony prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego padły słowa, że bank centralny jest gotowy na większą rolę w walce z kryzysem, ale w zamian za stworzenie unii fiskalnej. Sukces w zawiązaniu większej integracji wraz z jasnym egzekwowaniem konsekwencji nieprzestrzegania limitów zadłużenia, z jednej strony otworzy drogę dla większej aktywności Europejskiego Banku Centralnego, a z drugiej przekona państwa spoza Europy do zasilenia kapitałem Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (czego nie udało się osiągnąć podczas szczytu G20 na początku listopada). Powyższy rozwój wypadków jest wysoce możliwy i stwarzałby okazję do gwałtownej poprawy rynkowego sentymentu z końcem roku.

Na zakończenie tygodnia rynki finansowe dla odmiany będą żyć bardziej wydarzeniami w USA niż w Europie. Dziś w centrum uwagi znajduje się raport z amerykańskiego rynku pracy, który Departament Pracy opublikuje o 14:30. Oczekuje się wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 125 tys. w listopadzie po wzroście o 80 tys. w październiku, jednak dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, jakie pojawiały się w ostatnich dniach, pozwala sądzić, że również ten wskaźnik może być lepszy od prognoz, szczególnie że w ubiegłym miesiącu silnie wzrastało tymczasowe zatrudnienie z sieciach detalicznych w związku z przedświąteczną sprzedażą. Jeśli oczekiwania się sprawdzą, rynki finansowe zakończą ten tydzień w optymistycznych nastrojach.

Źródło: Dom Maklerski AFS