Od dwóch dni rynek eurodolara znajduje się w trendzie spadkowym. Trend południowy spotęgowały dzisiejsze, gorsze od oczekiwań ekonomistów dane makroekonomiczne z Europy. Złoty tracił w środę do głównych walut.
Od wtorkowego popołudnia rynek eurodolara stracił ponad 230 pipsów i utworzył ekstremum na poziomie 1,3106 USD. Sentyment inwestorów pogorszył się kiedy FOMC rozwiał wątpliwości w sprawie wdrożenia trzeciego programu luzowania polityki pieniężnej (QE). Dzisiejsze dane również nie napawają optymizmem ze względu na wyhamowanie dynamiki sprzedaży detalicznej w strefie euro oraz zamówień w niemieckim przemyśle. Inwestorzy obawiają się coraz bardziej prawdopodobnej recesji w Niemczech. Ponieważ w czwartek zostaną opublikowane kolejne ważne dane z Berlina, inwestorzy będą w stanie lepiej ocenić, na ile prawdopodobny jest taki scenariusz.
W środę optymistom nie pomógł też lepszy od oczekiwań odczyt Raportu ADP. Według niego, w marcu przybyło w USA 209 tys. nowych etatów, podczas gdy spodziewano się 200 tys. Zarówno w czwartek, jak i w piątek inwestorzy poznają kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy, które będą mogły wskazać, czy Waszyngton dobrze radzi sobie z gospodarką. Poziomami najbliższych wsparć są kursy 1,3102 USD oraz 1,3085 USD. Jeżeli część inwestorów postanowi zrealizować zyski z krótkoterminowych, krótkich pozycji najbliższymi oporami będą 1,3194 USD oraz 1,3214 USD. W środę o godz. 15.00 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za euro ok. 1,3123 USD.
Złoty tracił w środę do euro i dolara z powodu obaw inwestorów o powrót recesji w Niemczech i strefie euro. Kurs pary dolar-złoty utworzył lokalne ekstremum na poziomie 3,1668 PLN (we wtorek nad ranem inwestorzy płacili za dolara ok. 3,0923 PLN). W przypadku pary euro-złoty został utworzony lokalny szczyt na poziomie 4,1555 PLN (we wtorek płacono za euro ok. 4,1250 PLN). Jeżeli sytuacja na globalnym rynku uspokoi się, złoty będzie mógł umocnić się do głównych walut. W środę o godz. 15.00 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,1605 PLN oraz za euro ok. 4,1486 PLN.
W czwartek inwestorzy poznają dynamikę produkcji przemysłowej za luty w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. Także jutro o godz. 14.30 zostanie opublikowana liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Konsensus ekonomistów wynosi 355 tys. Już w piątek inwestorzy poznają kolejne dane z amerykańskiego rynku pracy, w tym zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym za marzec.
Radosław Wierzbicki
NOBLE Markets
Źródło: Noble Markets