Powstanie uniwersalna karta będąca połączeniem kilku innych

Pochodząca z Doliny Krzemowej firma Qvivr postawiła sobie za cel stworzenie karty będącej połączeniem karty kredytowej, debetowej, upominkowej i lojalnościowej. Wszystko ma zostać zamknięte w pojedynczym plastiku, który zastąpi pozostałe.


W miarę rozwoju rynku usług bankowych coraz więcej kart pojawia się w naszych portfelach. Te wyposażane są przez producentów w coraz większą ilość przegródek przeznaczonych do zapełnienia kolejnymi plastikami. Ostatecznie niemal każdy nosi przy sobie przynajmniej jedną kartę, a coraz częściej są to dwie lub więcej. W odpowiedzi branża bankowa rozwija usługi mobilne, dążąc do większego wykorzystania telefonów komórkowych chociaż trudno powiedzieć, czy jest to rozwiązanie opłacalne dla klientów, czy bardziej dla samych banków. Co jakiś czas jednak słyszy się o pomysłach stworzenia uniwersalnej karty łączącej w sobie funkcje kilku naraz. Tak jest i teraz

Uniwersalna metalowa karta


Karta Swyp, bo tak nazywać się będzie produkt firmy Qvriv, posiadać będzie mały ekran i trzy przyciski. Wykonana będzie głównie z metalu a jej bateria ma planowo wytrzymywać do dwóch lat. Po ich upływie można się spodziewać przykrej niespodzianki w sklepie podczas płacenia za zakupy. Do korzystania z urządzenia niezbędny będzie telefon z zainstalowaną aplikacją, która będzie pozwalała na zarządzanie 25 różnymi kartami. Telefon będzie się łączyć z uniwersalną kartą za pomocą bluetooth, a kiedy sygnał zaniknie, tzn. karta za bardzo oddali się od telefonu, zostanie ona automatycznie zablokowana.

Aplikacja ma zapamiętywać i łączyć użycie różnych kart z porą dnia i innymi czynnikami tak aby następnie w określonej sytuacji zaproponować którąś z kart jako domyślną. Urządzenie kosztować będzie 49 dolarów i według planów ma być dostępne w sprzedaży jesienią.

Inne podobne projekty


Pomysł stworzenia uniwersalnej karty płatniczej nie jest, jak się okazuje, żadnym innowacyjnym rozwiązaniem, bo wiele firm już się podejmowało tego zadania. Ponad rok temu informowaliśmy o podobnym projekcie amerykańskiego startupu o nazwie Coin. Nad zbliżonym pomysłem pochylało się nawet Google, ale ostatecznie całość została porzucona.

W Polsce jeszcze pod koniec roku 2012 Getin Bank wprowadził kartę z wyświetlaczem MasterCard Display Card. Pomimo, że jedynym co odróżniało ją od klasycznych kart, był wyświetlacz pokazujący stan konta, kod autoryzacyjny do transakcji i czasem jakiś komunikat od banku, to okazała się ona strzałem w dziesiątkę i została zakupiona przez 15 tys. klientów. Podobnie rok temu ten sam bank wprowadził kartę Visa SimplyOne, która jest swoistym połączeniem karty debetowej i kredytowej. Wypuszczenie na rynek karty łączącej funkcje trzech innych zapowiedział również Idea Bank. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy będzie ona dostępna dla klientów.

Trudno powiedzieć, czy jakiś bank w Polsce wprowadziłby do swojej oferty kartę nad którą pracuje Qvivr. Bankowość mobilna rozwija się bardzo dynamicznie i wprowadzenie takiej karty, jakkolwiek wykorzystującej telefon, mogłoby być inwestycją w stare rozwiązania.