Prace przy budowie Trasy Mostu Północnego.

Wszystko zgodnie z planem. Pomiary geodezyjne, sporządzenie projektów wykonawczych, utwardzanie gruntu, przebudowa kanałów ogólnospławnych, budowa nasypów, rozbiórka zabudowań – po obydwu stronach Wisły trwają prace przy budowie Trasy Mostu Północnego.

Wzmacnianie gruntu
Trwają prace związane ze wzmocnieniem gruntu po obydwu stronach budowy. Po stronie bielańskiej kolumny żwirowe wykonuje firma Keller. Prace polegają na wprowadzeniu w ziemię około 6 tysięcy kolumn żwirowych o maksymalnym zagłębieniu do 15 metrów każda. Łącznie przewidziane jest wykonanie około 68 kilometrów kolumn żwirowych na całym bielańskim odcinku budowy Trasy Mostu Północnego. Prace wykonywane są trzema specjalistycznymi wiertnicami.
Po białołęckiej stronie przeprowadzono dynamiczną wymianę gruntu na tzw. polu próbnym. Na podstawie uzyskanych wyników opracowano dokumentację końcową i w chwili obecnej ruszają prace właściwe. Na całym obszarze przewidzianym pod wzmocnienie gruntu, tj. na obszarze ok. 13 tysięcy m2 jest wykonywana platforma przygotowawcza (polegająca m.in. na zdjęciu humusu i nasypaniu odpowiedniej warstwy piasku), a za tydzień do prac na placu budowy wraca specjalny dźwig z kafarem (potocznie nazywany „babą”) firmy Menard i rozpocznie wykonywanie dynamicznego wzmocnienia gruntów właściwych. Wybrana została optymalna metoda – prace wykonane zostaną szybciej, z zastosowaniem nowoczesnych technik inżynieryjnych i spowodują mniej uciążliwości drogowych w rejonie budowy niż pełna wymiana gruntów.


Wyburzanie i utylizacja

Po stronie białołęckiej, wzdłuż ulic Obrazkowej i Świderskiej, kończą się prace przy wyburzaniu zabudowań. Warto zwrócić uwagę, że bardzo istotna jest w tego typu działaniach segregacja odpadów szkodliwych, czyli m.in. azbestu i pap bitumicznych, które podlegają specjalistycznej utylizacji. Dlatego też rozbiórka prowadzona była w sposób bardzo dokładny i systematyczny. Każdy rodzaj odpadu segregowany był oddzielnie i przekazywany firmom posiadającym zezwolenia na odzysk określonych typów odpadów. Łącznie kubatura rozebranych obiektów wyniosła 8000 m3.

Nasypy
W rejonie ulicy Świderskiej na Białołęce zakończyło się wykonywanie poletek próbnych dla wykonania nasypu. Wykonanie poletek jest niezbędne dla określenia przydatności materiałów do budowy nasypów oraz zaplanowania technologii wbudowywania materiału (np. określenie liczby przejść walca dla uzyskania odpowiednich zagęszczeń). Po wykonaniu odpowiedniej ilości poletek próbnych oraz interpretacji wyników rozpocznie się budowanie 7 metrowego nasypu właściwego, składającego się z kilkunastu 0,5 metrowych warstw.

Kanalizacja
Plan na wakacje obejmuje również przebudowy kanałów ogólnospławnych tzn. kolektora z Huty i kolektora Burakowskiego. Jest to kolektor o średnicy 3 metrów, o zagłębieniu do 12-13 metrów. Co ważne przebudowa kolektora przebiegającego m.in. przez skrzyżowanie ul. Marymonckiej i ul. Prozy pod torami tramwajowymi zostanie wykonana metodą mikrotunelu w taki sposób aby nie zakłócać w żaden sposób ruchu tramwajowego. Przebudowa kanałów potrwa do końca wakacji.
Uruchomione zostały zamówienia materiałów potrzebnych do wykonania kanalizacji deszczowej, w tym m.in. kanałów o średnicy od 400 do 1200 mm. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni nastąpi dostawa pierwszej partii materiałów, z których zbudowany będzie do końca sierpnia rurociąg od ul. Marymonckiej do Wybrzeża Gdyńskiego.


Projekty wykonawcze

Zgodnie z umową z Zamawiającym, czyli Zarządem Miejskich Inwestycji Drogowych i z założeniami kontraktu na budowę I etapu Trasy Mostu Północnego (od węzła Pułkowa do węzła Modlińska) po podpisaniu umowy firma POL-AQUA S.A. przystąpiła do sporządzania projektów wykonawczych. Ich sporządzenie trwa kilkanaście tygodni, także pierwsze wejście na obiekty inżynierskie przewidziane jest w drugiej połowie sierpnia. Wtedy też na budowie pojawią się popularne „gruszki” czyli ciężarówki do przewożenia betonu. Na dzień dzisiejszy wszystkie działania prowadzone są zgodnie z planem, taki tok prac przewidywał bowiem wstępny harmonogram oraz umowa.
Źródło: POL-AQUA S.A.