Pracownicy Meritum Banku walczą o miejsca pracy

22 stycznia b.r. pracownicy Meritum Banku powołali do życia Organizację Zakładową w ramach struktur NSZZ „Solidarność”. Niepokój wśród pracowników Banku wywołała informacja o planowanym przejęciu Meritum Banku przez Alior Bank. Umowa mówiąca o sprzedaży Meritum Aliorowi została podpisana w październiku ubiegłego roku.

Pracownicy Meritum apelują do Komisji Nadzoru Finansowego o uwzględnienie sytuacji pracowników przy podejmowaniu decyzji.


Organizacja Zakładowa została powołany do życia 22 stycznia 2015 r. przez pracowników Meritum Banku zaniepokojonych informacjami o sprzedaży Banku i przyszłością pracowników. Umowa sprzedaży Meritum Banku Alior Bankowi została podpisana w październiku 2014 r. W grudniu zgodę na fuzję wydał UOKiK. Do formalnego przejęcia Meritum Banku przez Alior Bank brakuje tylko jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego.

Najbliższe posiedzenie KNF jest zaplanowane na 10 lutego. Wczoraj (poniedziałek, 2 lutego) przedstawiciele Tymczasowej Komisji Zakładowej skierowali do KNF-u pismo z prośbą o uwzględnienie sytuacji pracowników Meritum Banku przy podejmowaniu decyzji w sprawie połączenia banków.

W ostatnich latach na polskim rynku bankowym doszło do wielu fuzji. Fuzje bankowe kojarzą się powszechnie ze zmianą nazwy, zmianą logotypu czy kolorystyki banku. Rzadziej mówi się o konsekwencjach dla pracowników, a przecież nie było fuzji bez zwolnień grupowych. W tym kontekście niepokój pracowników Meritum Banku jest bardzo uzasadniony.

Meritum Bank zatrudnia około 750 pracowników, w tym większość w centrali w Gdańsku. W szeregach Meritum pracują w większości bankowcy i ekonomiści wykształceni w trójmiejskich uczelniach wyższych, wywodzący się z GE Money Banku, Banku BPH i Nordea Banku. Większość z tych osób znalazło zatrudnienie w Meritum Banku po redukcjach etatów, jakie nastąpiły po fuzji GE Money Banku z siedzibą w Gdańsku z warszawskim Bankiem BPH, a następnie po przejęciu Nordea Banku z siedzibą w Gdyni przez PKO BP.

Na rynku trójmiejskim Meritum Bank jest już trzecim bankiem (po GE Money Banku oraz Nordea Banku), zagrożonym przejęciem przez inny bank. Meritum Bank był w Gdańsku ostatnim przyczółkiem, gdzie kadra bankowców mogła pracować i realizować się w zawodzie. Co prawda, w Gdańsku funkcjonuje jeszcze część Banku BPH, ale z informacji prasowych wiadomo, że Bank BPH również został wystawiony na sprzedaż.

Obecna sytuacja w Trójmieście jest taka, że osoby z wykształceniem i doświadczeniem bankowym nie mają tu szans na zatrudnienie w bankowości. Jeśli dojdzie do przejęcia Meritum Banku przez Alior Bank, część pracowników Meritum zostanie objęta zwolnieniami grupowymi, a co za tym idzie, będzie musiała się przebranżowić lub zdecydować na wyjazd z Trójmiasta. Takiego obrotu spraw obawia się kadra Meritum, która za pośrednictwem swojej Organizacji Zakładowej skierowała pismo do Komisji Nadzoru Finansowego, prosząc o uwzględnienie sytuacji pracowników przy podejmowaniu decyzji w sprawie fuzji banków. Gdyby fuzja miała dojść do skutku, o zachowanie miejsc pracy w Gdańsku, lub – przy braku możliwości zachowania miejsc pracy – o zapewnienie odpraw dla wszystkich zwalnianych pracowników Meritum, które pozwolą na godne życie do czasu znalezienia zatrudnienia.

Pracownicy Meritum nie chcą, aby Trójmiasto stało się pustynią polskiej bankowości. Jeszcze niedawno Trójmiasto było silnym ośrodkiem bankowym, a już wkrótce dla bankowców może nie być tu żadnych perspektyw.

Kadra Meritum Banku ma na swoim koncie liczne sukcesy – wdrożyła w okresie działania Meritum Banku nowoczesne rozwiązania informatyczne, produktowe oraz unikatowe rozwiązania procesowe. Bank jest znany na rynku jako ten, który dostarcza klientom bardzo dobrych produktów oszczędnościowych. W 2014 roku Bank osiągnął bardzo dobre wyniki finansowe, odnotowując rekordowy zysk netto (wynoszący po 3 kwartale ubiegłego roku 45 mln zł) i najwyższy w całym sektorze bankowym wskaźnik rentowności (ROE na koniec września 2014 r. był równy 26,4 proc.).