Pracownicze Programy Emerytalne Legg Mason TFI partnerem Biznesu Odpowiedzialnego

Ruszyła II edycja cyklu spotkań organizowanych przez tygodnik Newsweek – Biznes Odpowiedzialny. Legg Mason TFI, partner merytoryczny projektu, zaprasza małe i duże przedsiębiorstwa na spotkania, które odbędą się w 16 największych miastach do końca br. Projekt prowadzony jest pod hasłem „CSR jako narzędzie kształtowania wizerunku przedsiębiorcy”. Szczegóły programu CSR (Corporate Social Responsibility – społecznej odpowiedzialności biznesu) na stronie www.dobry-biznes.pl.

Panujący obecnie kryzys zajrzał w oczy wielu firmom. Są jednak przedsiębiorstwa, które niezależnie od koniunktury chcą efektywnie prowadzić działalność, dbając o swoich pracowników oraz o dobre praktyki w biznesie. Do takich firm skierowany jest projekt Biznes Odpowiedzialny Newsweeka, promujący działania społecznie odpowiedzialnego biznesu. Posiadanie strategii społecznej odpowiedzialności i dobre wyniki w tym zakresie  to dzisiaj konieczność dla tych wszystkich przedsiębiorstw, które chcą odnosić sukcesy  na konkurencyjnym rynku.

Legg Mason TFI, jako jeden z partnerów projektu zaprasza przedsiębiorców  do zapoznania się z Pracowniczymi Programami Emerytalnymi, które również są wyrazem dbałości pracodawcy o dobro pracowników – w tym przypadku o ich oszczędności przeznaczone na czas emerytury. Pogarszająca się kondycja finansowa wielu firm praktycznie uniemożliwia przyznawanie podwyżki wynagrodzenia. Jednak nawet w trudnych czasach odpowiedzialny pracodawca może zadbać o swoich podwładnych, poprzez utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE).

Mija 10 lat od momentu rozpoczęcia reformy systemu emerytalnego. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z jej skutków. Wprowadzona pod hasłem „bezpieczeństwo dzięki różnorodności” reforma ma zapewnić przyszłe emerytury z dwóch filarów: OFE (filar I)  i zreformowanego ZUS (Filar II). W efekcie otrzymywana emerytura będzie zależeć od dwóch czynników: wartości zgromadzonego kapitału i wieku przechodzenia na emeryturę. Specjaliści szacują, że przyszłe świadczenia z systemu obowiązkowego nie przekroczą 40 – 60% ostatniego wynagrodzenia. Tak więc konieczne jest zapewnienie sobie dodatkowych środków na jesień życia. 

W praktyce, ponad 60% Polaków nie zastanawia się nad swoją przyszłością (w myśl zasady: „jakoś to będzie”), a ponad 70% uważa, że państwo jest odpowiedzialne  za sytuację finansową emerytów. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość z nas chciałaby obniżenia wieku emerytalnego, wyłania się mało optymistyczny obraz społeczeństwa nieświadomego, co je w przyszłości naprawdę czeka. Niezbędna jest szeroko zakrojona edukacja. Bardzo ważną rolę mogą tu odegrać właśnie społecznie odpowiedzialni pracodawcy. Tworząc w swoim przedsiębiorstwie PPE, nie tylko pomogą swoim pracownikom zgromadzić dodatkowe środki w ramach III filaru, ale także będą mieli znaczący wkład w ich edukację  i zabezpieczenie przyszłości. 

Ktoś może zapytać – jaki interes (oprócz roli „dobrego wujka”) ma pracodawca  w tworzeniu PPE? Okazuje się, że to mu się po prostu opłaca finansowo! Zaoferowanie pracownikom PPE jest znacznie tańsze, niż podwyższenie wynagrodzenia. Jeśli sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa nie tylko nie pozwala na podwyżki, ale każe myśleć  o przejściowym obniżeniu wynagrodzenia, okazuje się, że taka obniżka w połączeniu  z wprowadzeniem PPE będzie korzystna dla obu stron. Przy takiej samej redukcji kosztów dla pracodawcy, do pracownika trafi więcej środków. Podczas prezentacji zostaną zaprezentowane przedsiębiorcom  konkretne wyliczenia.

Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych posiada doświadczenie w tworzeniu i prowadzeniu Pracowniczych Programów Emerytalnych. Tym doświadczeniem dzieli się na spotkaniach z przedsiębiorcami. W oparciu o fundusze inwestycyjne Legg Mason prowadzonych jest 35 Pracowniczych Programów Emerytalnych. Środki zgromadzone  w Legg Mason w ramach PPE wynoszą blisko 440 mln zł (stan na koniec 2008 roku),  co stanowi 12,2% udziału w całym rynku PPE (i aż 28% udziału w części rynku, który obejmuje Programy prowadzone z funduszami inwestycyjnymi).

Towarzystwo jest przekonane, że Pracownicze Programy Emerytalne, jako element polityki CSR pracodawcy odpowiedzialnego za swoich pracowników, będą się coraz szybciej rozwijać. Oczekiwania społeczne wobec biznesu wiążą się bowiem nie tylko z tworzeniem nowych miejsc pracy, ale także z ich jakością.

Jako podsumowanie warto przytoczyć słowa, które zastępca przewodniczącego Komisji Europejskiej Günter Verheugen, skierował do przedsiębiorców niemieckich – „Większa wolność przedsiębiorczości w dzisiejszych czasach oznacza również większą odpowiedzialność pojedynczych przedsiębiorców i powinna być znakiem rozpoznawczym europejskiej przedsiębiorczości.”
Źródło: Legg Mason TFI