Praktyka dla Logistyka na półmetku

Do udziału w pierwszej edycji programu, który ma na celu ułatwienie zawodowego startu absolwentom kierunków związanych z logistyką, firma DHL Express wybrała trzy uczelnie wyższe: Katedrę Logistyki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, Katedrę Logistyki Ekonomicznej na Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz Katedrę Logistyki i Transportu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Z każdej uczelni w programie uczestniczyć mogły zgłoszone przez promotora trzy prace magisterskie z zakresu szeroko pojętej logistyki i spedycji towarów. Ostatecznie do udziału w konkursie uczelnie wytypowały 7 prac, z których po dwie nadesłały szkoły wyższe z Poznania i Katowic, a trzy Szkoła Główna Handlowa.

Studenci, których prace zostały zgłoszone do konkursu zajęli się tematami: „Zarządzanie procesowe i mapowanie procesów w obszarze logistyki przedsiębiorstw dystrybucyjnych”; „Wpływ Internetu na kanały dystrybucji. Nowi wirtualni pośrednicy – na przykładzie giełdy ofert transportowych”; „Procesy organizowania transportu multiomodalnego w działalności przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjnego”; „Informatyczne systemy wspomagające logistykę usług kurierskich”; „Innowacje za zarządzanie łańcuchem dostaw – przypadek przemysłu samochodowego”; „Model Vendor Manager Inventory na przykładzie dostaw kawy surowej w firmie Olam Polska Sp. z o.o.”; „Przewoźnicy niskokosztowi – filozofia działania i innowacyjny model biznesowy linii lotniczych XXI wieku”

„Cieszę się, iż pierwsza edycja programu spotkała się z takim zainteresowaniem ze strony studentów. Młodzi ludzie zobaczyli w Praktyce dla Logistyka szansę wykorzystania wiedzy zdobytej podczas studiów poprzez staż w międzynarodowej firmie logistycznej, jaką jest DHL Express.” – powiedział Aleksander Morozowski, Prezes DHL Express. „Z niecierpliwością czekam na werdykt jury.” – dodał Morozowski.

Obiektywną i niezależną ocenę prac konkursowych gwarantuje specjalnie powołana komisja, w skład której – oprócz przedstawicieli firmy DHL Express i przedstawicieli patronów medialnych – wchodzi niezależny ekspert z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, prof. Dr hab. Jarosław Witkowski. Prace biorące udział w programie będą oceniane w 2 etapach: w chwili obecnej trwa ich ocena przez poszczególnych członków jury, w drugim etapie odbędą się rozmowy członków jury z autorami nadesłanych prac.

Uwieńczeniem konkursu będzie uhonorowanie autorów trzech najlepszych prac nagrodami w postaci płatnego stażu w siedzibie firmy DHL Express w Warszawie. Wyróżnione osoby zostaną zatrudnione na umowę o pracę na czas określony w pionie operacji lub frachtu DHL Express. Dodatkową korzyścią płynącą z praktyki będzie możliwość przedłużenia umowy o pracę po pomyślnym odbyciu i zakończeniu stażu. Jednocześnie każdy ze zwycięzców otrzyma jednorazową nagrodę pieniężną, której wysokość uzależniona będzie od miejsca zajętego w ostatecznej kwalifikacji. Nagrody będą wynosiły odpowiednio 3 tys., 2 tys., i 1,5 tys. złotych.

Patronat nad konkursem sprawują branżowe czasopismo „Eurologistics” oraz ogólnopolski dziennik biznesowy „Puls Biznesu”.