Obroty 11 firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów osiągnęły po 1Q 2009 roku wartość 7 mld zł. Na początku 2009 roku Polski Związek Faktorów sygnalizował zagrożenia dla branży faktoringowej wynikające z sytuacji gospodarczej w kraju i za granicą i już po pierwszych trzech miesiącach zaważyły one na wynikach branży.
Przypomnijmy, że od początku roku znacznie pogorszyła się kondycja branży metalowej, samochodowej i meblarskiej, a więc branż, które finansowały się faktoringiem. Nie bez znaczenia jest spadek eksportu, który w styczniu zmniejszył się o 16.2% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.
Sytuacja gospodarcza w Polsce i za granicą przekłada się bezpośrednio na branżę faktoringową. Obniżenie się dynamiki PKB w IV kw. 2008 r. oraz spadek produkcji przemysłowej, eksportu i sprzedaży detalicznej w pierwszych miesiącach 2009 r. potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulega istotnemu osłabieniu. Dodatkowo ubiegłoroczne, rekordowe obroty zrealizowane w faktoringu stworzyły efekt bazy, który trudno będzie w 2009 roku przekroczyć.
Liderem rynku spośród członków PZF jest po pierwszym kwartale 2009 r. ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 30.2 proc. Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring w udziałem 15.8 proc. Trzecim graczem został Coface Poland Factoring (13.6 proc.) a na czwartym miejscu uplasował się Polfactor (11.2 proc.).
Źródło: Polski Związek Faktorów