Prawie co drugą kobietę niepokoi wzrost kosztów życia

Jak wynika z badania GfK na polskich klientach Providenta, ponad 40 proc. kobiet jest zaniepokojona rosnącymi kosztami życia. Jednocześnie tylko 19 proc. interesują temat metody oszczędzania pieniędzy.

Mniejsze obawy, co do rosnących kosztów życia mają mężczyźni.Około 70 proc. badanychpanów nie widzi takiego problemu. Kobiety natomiast mniej niż mężczyźni obawiają się obniżenia tzw. dochodu rozporządzalnego, czyli tego który zostaje do wydania rodzinie po zapłaceniu rachunków i kosztów. Możliwości utraty takich dochodów martwi 17 proc. mężczyzn i 13 proc. kobiet.

Badanie pokazuje również, że kobiety są mniej zadowolone z obecnych standardów życia. Zadowolenie deklaruje ponad połowa kobiet (53 proc.) i nieco wyższy odsetek mężczyzn (57 proc.) Pesymistycznie do swojej obecnej sytuacji podchodzi prawie 16 proc. pań i prawie tyle samo (15 proc.) spodziewa się pogorszenia. U mężczyzn odsetek niezadowolenia z obecnego stanu portfela wynosi 12 proc. Na poprawę liczy prawie połowa (43 proc.) panów i co trzecia kobieta (35 proc.).

Kobiety bardziej niż mężczyźni przejmują się domowymi finansami. Często to my rozporządzamy domowym budżetem, a za tym idzie także większa odpowiedzialność– mówi Karolina Łuczak z biura prasowego Provident Polska.To zrozumiałe, że kobiety obawiają się wzrostu kosztów życia, ponieważ to one będą musiały zdecydować na co przeznaczyć pieniądze w przyszłości –dodaje.

Jak pokazuje badanie GfK, kobiety bardziej ufają instytucjom finansowym (65 proc.) niż mężczyźni (59 proc.). Jednocześnie kobiety są bardziej pesymistycznie nastawione do sytuacji gospodarczej kraju. Na jej poprawę liczy 21 proc. mężczyzn i zaledwie 10 proc. kobiet. Więcej pań (41 proc.) uważa natomiast, że ta sytuacja pozostanie bez zmian, pogorszenia obawia się z kolei 35 proc. badanych kobiet.

Kobiety chcą edukacji finansowej

47 proc.kobiet chciałoby się edukować w zakresie zarządzania domowym budżetem. 19 proc. interesuje temat metod oszczędzania pieniędzy, a 11 proc. chciałoby się dowiedzieć więcej na temat inwestowania na rynkach finansowych i nieruchomości. Niezależnie od płci, badani nie wykazywali zainteresowania edukacją w kwestii oszczędzania na emeryturę. Tylko 4 proc. panów i 5 proc. pań czuje potrzebę zwiększenia wiedzy w tym temacie.

Coraz bardziej zwracamyuwagę na to, jak i gdzie kupujemy. Dzięki znajomości cen i wartości produktów, lepiej potrafimy przewidzieć możliwości finansowe dla całej rodziny –mówi Karolina Łuczak.I dodaje– Szczególnie, kiedy pojawiają się dzieci, rosną potrzeby, ale i zwiększa się poczucie odpowiedzialności, również tej finansowej. Nic więc dziwnego, że chcemy umieć panować nad rodzinnymi wydatkami, choć nie zawsze jest to łatwe.


Prawietrzy czwarte badanych kobiet przyznało, że nie radzi sobie z bieżącymi wydatkami bez możliwości pożyczki. Aż jedna czwarta (25 proc.) przeznacza pożyczkę na spłacenie innej pożyczki. Z bieżącymi wydatkami nie radzi sobie 68 proc. mężczyzn. Łatwość w gospodarowaniu domowym budżetem deklaruje tylko 7 proc. pań i 19 proc. panów.

*Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu wśród 1737 klientów Providenta w Polsce oraz na odpowiedniej grupie klientów Providenta w Czechach, Rumunii, Bułgarii, Meksyku, na Litwie, Słowacji i Węgrzech.

/ Provident