Prezes NYSE Euronext na GPW

Duncan L. Niederauer, prezes NYSE Euronext, odbył roboczą wizytę na warszawskiej giełdzie. Celem spotkania szefa NYSE Euronext z prezesem GPW, Ludwikiem Sobolewskim, było omówienie aktualnej sytuacji rynków kapitałowych, a także zagadnień związanych ze strategicznym partnerstwem między NYSE Euronext a Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) jest największą giełdą papierów wartościowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Notowane są na niej 384 spółki, w tym 23 zagraniczne, o łącznej kapitalizacji rynkowej ponad 128 mld EUR (dane na 14 września 2010 r.) i łącznych obrotach o wartości 32,2 mld EUR (dane od stycznia do sierpnia 2010 r., średni kurs EUR/PLN publikowany przez NBP). Według PwC IPO Watch Europe, w I połowie 2010 r. GPW zajmowała drugie miejsce w Europie w zakresie łącznej wartości przeprowadzonych na rynku ofert publicznych (po Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych). Jednocześnie na warszawskiej giełdzie została przeprowadzona jak dotąd (I połowa 2010 r.) największa tegoroczna oferta publiczna akcji w Europie – spółki PZU.

Warszawska giełda jest ważnym elementem polskiej gospodarki, która w 2009 roku była największą i najsilniejszą gospodarką Europy Środkowo-Wschodniej i ósmą co do wielkości w Unii Europejskiej (UE). Polska była jedynym krajem UE, który w 2009 roku zanotował dodatnią dynamikę wzrostu gospodarczego i według prognoz Eurostatu w latach 2010 ma pozostać gospodarką o najlepszych wynikach w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska jest także krajem pierwszego wyboru jeżeli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – wg PAIiZ w latach od 2000 do 2009 Polska przyciągnęła wpływy netto rzędu 95 mld EUR.

GPW prowadzi największą w Europie Środkowo-Wschodniej giełdę, obejmującą rynek akcji, alternatywny system obrotu akcjami – NewConnect, rynek instrumentów pochodnych oraz rynek obligacji – Catalyst. Atutem GPW jest silna baza krajowych inwestorów instytucjonalnych. W I połowie 2010 r., według danych Komisji Nadzoru Finansowego oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, polskie fundusze emerytalne i inwestycyjne zarządzały aktywami o wartości ponad 70 mld EUR. Szeroką i rosnącą grupą są również inwestorzy detaliczni. Aktywnymi uczestnikami obrotu akcjami na GPW (niemal 50% w pierwszym półroczu 2010 r.) są również inwestorzy zagraniczni.

W lipcu 2010 r., GPW zawarła z NYSE Euronext (‘NYSE’) ramową umowę wdrożenia nowoczesnej platformy UTP obrotu instrumentami kasowymi i pochodnymi. Platforma UTP przyczyni się do istotnego zwiększenia szybkości obrotu i możliwości systemu, co umożliwi wykorzystanie nowych strategii obrotu oraz przyciągnięcie nowych inwestorów na GPW. Planowany termin wdrożenia nowej platformy to 2012 rok.

GPW jest akcjonariuszem KDPW (33,3-proc. udział w kapitale zakładowym), odpowiedzialnego za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Polsce. Większościowym akcjonariuszem GPW jest Skarb Państwa.

Źródło: GPW