Produkcja budowlano-montażowa wciąż kuleje

W maju, podobnie, jak w poprzednich miesiącach, produkcja budowlano-montażowa była niższa niż rok wcześniej. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym obniżyła się o 3,4%. Skala spadku stopniowo ulega jednak zmniejszeniu. W kwietniu spadek sięgał 7,7%. Wciąż jednak zbyt wcześnie, by ogłaszać zakończenie kryzysu w budownictwie.

Biorąc pod uwagę dane niewyrównane sezonowo produkcja budowlano-montażowa podniosła się w maju o 2,3%. Największa poprawa sytuacji nastąpiła w zakresie robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (12,5%). W przypadku specjalistycznych robót budowlanych (m.in. rozbiórki obiektów budowlanych, przygotowanie terenów pod budowę, wykonywanie instalacji budowlanych, robót wykończeniowych) nastąpił wzrost o 5,6%. Natomiast regres był udziałem budownictwa infrastrukturalnego (11,3%).

 

Budownictwo silniejsze niż deweloperka

Poprawiająca się sytuacja na rynku budowlanym przekłada się na korzystniejsze niż całej giełdy zachowanie akcji spółek budowlanych, czego nie da się powiedzieć o deweloperskich. Od rynkowego szczytu z 14 kwietnia te pierwsze straciły nieco ponad 6%, a drugie – 7,5%, podczas gdy indeks WIG zniżkował w tym czasie o blisko 8%. Licząc od końca minionego roku utrzymuje się jednak polaryzacja, gdzie walory przedsiębiorstw budowlanych wypadają znacznie lepiej niż deweloperów. WIG-Budownictwo zyskuje około jedną dziesiątą, a WIG-Deweloperzy traci około 5%. WIG jest nieznacznie na plusie.

 

Oceny minimalnie gorsze

Na wciąż niepewną sytuację w budownictwie wskazywało majowe badanie koniunktury, gdzie w porównaniu z wcześniejszym miesiącem nastąpił nieznaczny regres. Poprawę koniunktury sygnalizowało 21%firm, a pogorszenie – 20%. Bilans był o 1 pkt gorszy niż w kwietniu. Przedsiębiorcy wskazywali na niewielki wzrost portfela zamówień oraz nieznaczny spadek produkcji budowlano-montażowej, choć mniejszy od zgłaszanego w kwietniu. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są nieco mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Spośród badanych przedsiębiorstw 23% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 17%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieco wolniejszego niż przed miesiącem wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym.

12% firm musi zwiększyć moce produkcyjne

Z danych GUS wynika, że w maju 17% przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniało swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 71% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe. W porównaniu z majem 2009 r. zwiększył się udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt duże i zbyt małe. W porównaniu z majem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszali zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 75% do 71%.

Źródło: Home Broker