Ministerstwo Finansów ujednolici limity przychodów, warunkujących status małego podatnika w ustawach o PIT i CIT. To realizacja naszych postulatów z GP nr 245 z 16 grudnia 2008 r., w której pisaliśmy o różnej wysokości limitu obrotów, od których zależy status małego podatnika w ustawach o PIT i CIT oraz VAT. Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT podniosła od stycznia tego roku limit z 800 tys. do 1,2 mln euro. Od sierpnia zeszłego roku taki sam próg – 1,2 mln euro – obowiązuje w ustawie o rachunkowości. Na niezmienionym poziomie – 800 tys. euro pozostał natomiast limit w ustawach o PIT i CIT.
Resort finansów opublikował projekt nowelizacji obu ustaw dotyczących podatków dochodowych, który ma ujednolicić wskazane limity. Zmiana w projekcie polega na zwiększeniu limitu przychodów warunkujących status małego podatnika z 800 tys. do 1,2 mln euro. Pozwoli to na dostosowanie do przepisów ustawy o VAT i będzie zbieżna również z limitem przychodów obligujących do prowadzenia ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą o rachunkowości.
Projekt zakłada również zmiany ustaw podatkowych dotyczące przyspieszonej metody jednorazowej amortyzacji. Metodę tę mogą stosować podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz mali podatnicy. Mali podatnicy i rozpoczynający działalność w latach 2009–2010 uzyskają prawo zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na inwestycje do wysokości 100 tys. euro, w postaci jednorazowo dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Instrumentem tym objęte zostały też firmy, które rozpoczęły działalność w 2008 roku.
Zasadniczy warunek metody jednorazowej amortyzacji polega na tym, aby w roku podatkowym łączna kwota dokonanych według tej metody odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wprowadzonych w tym roku do ewidencji nie przekroczyła równowartości kwoty 50 tys. euro. W latach 2009–2010 limit ten będzie wynosił 100 tys. euro.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Ewa Matyszewska
Gazeta Prawna 9.01.2009 (6) – str.3