Rok 2017 upłynął w eurobanku pod znakiem istotnych zmian w ofercie dla Klientów. W listopadzie zaproponowaliśmy możliwość podłączenia karty płatniczej do kont walutowych w dolarach, euro i funtach brytyjskich. Dzięki temu Klienci mogą regulować płatności bezpośrednio w walucie transakcji, np. podczas zagranicznego wyjazdu czy w sklepie internetowym. Unikają w ten sposób kosztów przewalutowania. Zaproponowane przez nas rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością.
Przygotowaliśmy szereg nowości dla użytkowników bankowości mobilnej. Obecnie już ponad 132 tys. Klientów eurobanku przynajmniej raz w miesiącu loguje się na swój rachunek przy pomocy urządzenia mobilnego – oznacza to wzrost o prawie jedną czwartą w porównaniu do 2016 r. Liczymy na to, że tak wysoka dynamika utrzyma się w kolejnych miesiącach.
Nową propozycją dla Klientów w 2017 r. było również udostępnienie im płatności mobilnych Android Pay.
W marcu 2017 r. powróciliśmy na rynek kredytów ratalnych, nawiązując współpracę z wybranymi sieciami handlowymi. Planujemy rozszerzanie współpracy w tym zakresie również z innymi partnerami.
Zdobywamy coraz większe zaufanie wśród inwestorów. Dowiodła tego kolejna udana emisja obligacji serii C. Pozyskaliśmy z niej 250 mln zł, które zostaną wykorzystane na finansowanie akcji kredytowej. Niezmiennie cieszymy się wysokim ratingiem A- przyznanym eurobankowi w 2015 r. przez agencję Fitch. Taka ocena potwierdza nasze solidne podstawy kapitałowe oraz silną zdolność do obsługi zobowiązań finansowych, plasując nas wśród najwyżej ocenianych banków w Polsce.
Sektor finansowy w Polsce stoi przed szeregiem wyzwań na 2018 r. Mają one przede wszystkim charakter regulacyjny. Wystarczy wspomnieć tu o wejściu w życie unijnych dyrektyw MiFID II, PSD2, czy rozporządzeniu RODO.
Nowe wyzwania przed bankami stawia ciągła transformacja w kierunku digital – w 2018 r. z pewnością będą stawiać na rozwój bankowości mobilnej.
Ponad 4-proc. dynamika wzrostu gospodarczego w połączeniu z rekordowo niskim bezrobociem stwarzają dobry klimat dla banków. Prognozy wskazują, że w 2018 r. Rada Polityki Pieniężnej rozpocznie cykl podwyżek stóp procentowych – to powinno pozytywnie wpłynąć na wyniki sektora bankowego.
Radosław Księżopolski, wiceprezes eurobanku