Prognozy i nowości inwestycyjne Commercial Union na 2008 rok

Polski inwestor ofiarą globalizacji?

Klasyczna teoria ekonomiczna mówi, że poważne spadki na giełdzie akcji zwykle wyprzedzają osłabienie lub nawet recesję w gospodarce realnej. Giełda pełni więc funkcję barometru. Tymczasem wydarzenia ostatnich miesięcy na wielu giełdach, w tym warszawskiej, odbywają się według zupełnie innego scenariusza. Kłopoty gospodarki amerykańskiej, zapoczątkowane kryzysem na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych, gwałtownie przeniosły się na inne rynki na całym świecie. Akcje taniały zarówno w krajach, w których koniunktura jest znakomita, jak również w tych, w których można dostrzec racjonalne powody do obaw o stan gospodarki.

– Polska znajduje się w okresie dynamicznego wzrostu gospodarczego. Mimo pewnego osłabienia tempa wzrostu w ostatnim okresie i wzrostu inflacji, ten rok będzie również bardzo dobry – prognozujemy, że PKB zwiększy się o blisko 5 proc. Takim tempem wzrostu nie może pochwalić się żadna duża gospodarka w Unii Europejskiej. Można więc powiedzieć, że polscy inwestorzy stali się „ofiarami” globalizacji rynków finansowych. To paradoks, który trzeba brać pod uwagę, przewidując zachowania inwestorów i strategie produktowe instytucji finansowych – podkreśla Marek Przybylski, prezes CU Investment Management i CU TFI.

Sytuacja na polskim rynku inwestycyjnym wskazuje, że część osób przestraszonych spadkami postanowiła „przeczekać” trudniejszy okres, wpłacając pieniądze na lokaty bankowe lub przenosząc je do funduszy bezpiecznych. – Trudno oczekiwać jednak, aby bardziej aktywni inwestorzy zadowolili się zyskami na poziomie 6 proc. rocznie. Ofertą dla nich są więc produkty strukturyzowane, dające gwarancję odzyskania wpłaconych pieniędzy w razie zajścia „czarnego scenariusza”, a zarazem pozwalające zarabiać na bardziej ryzykownych rynkach – mówi Marek Przybylski.

CU Gwarancja Globalne Inwestycje II – odpowiedź na dylemat polskiego inwestora

Od 11 lutego do 7 marca 2008 klienci mogą zainwestować pieniądze w kolejny produkt strukturyzowany – CU Gwarancja Globalne Inwestycje II. Od 2007 roku Commercial Union oferuje linię produktów strukturyzowanych pod nazwą CU Gwarancja, w formie indywidualnego ubezpieczenia na życie i dożycie. Produkty te dają klientowi gwarancję zwrotu zainwestowanego kapitału (pomniejszonego o opłatę w wysokości 1 proc.), a jednocześnie umożliwiają uzyskanie stabilnych zysków niezależnie od trendów rynkowych. Obecnie sprzedawany produkt jest trzecim z serii CU Gwarancja.

– Umożliwia on klientom zarabianie na światowych rynkach akcji, nieruchomości, surowców i walut, przy zachowaniu szerokiej dywersyfikacji geograficznej. Jego strategia, oparta na modelu, który zdobył nagrodę Nobla, umożliwia osiąganie zysków zarówno na rynkach wzrostowych, jak i spadkowych – podkreśla Marek Przybylski. Umowa zawierana jest na 4 lata. Minimalna składka to 10 tys. zł. Wypłata na koniec okresu nie jest obciążona podatkiem od zysków kapitałowych (podatkiem Belki). Wysokość wypłaty powiązana jest z indeksem BNP Paribas Millennium 10 Europe ER.

Produkt CU Gwarancja Globalne Inwestycje oferowany jest przez 3 tysiące agentów ubezpieczeniowych CU oraz w czterech „Centrach Dobrych Inwestycji” w Warszawie. Są one zlokalizowane w: budynku Babka Tower niedaleko Ronda Radosława (al. Jana Pawła II 80), w Blue City (Al. Jerozolimskie 179), przy stacji metra Kabaty (al. KEN 24) oraz w centrali Commercial Union (ul. Prosta 70). Od początku lutego CU prowadzi w Warszawie kampanię outdoorową pod hasłem „Żółta Fala Inwestowania”, promującą Centra Dobrych Inwestycji Commercial Union. Można w nich skorzystać z pomocy doradców ds. produktów inwestycyjnych, którzy bazując m.in. na ankiecie „Twój profil inwestycyjny” oraz specjalnym kalkulatorze emerytalnym, przygotowują analizę finansową.

Niższa opłata za zarządzanie

Od 21 stycznia br. CU TFI obniżyło do 1 proc. opłatę za zarządzanie w subfunduszu CU Depozyt Plus, który jest częścią funduszu parasolowego Commercial Union FIO. Dodatkowo, w tym subfunduszu nie jest pobierana opłata manipulacyjna przy wpłacie. Również w Funduszu Pieniężnym, oferowanym przez CU Życie, opłata za zarządzanie wynosi 1 proc. średniego stanu aktywów rocznie. – Chcemy w ten sposób uczynić naszą ofertę jeszcze bardziej atrakcyjną w okresach dużej niepewności na rynkach finansowych. Przenosząc środki z funduszu bardziej ryzykownych do funduszy rynku pieniężnego w ramach „parasola” lub ubezpieczenia z funduszem kapitałowym klient nie płaci podatku od zysków kapitałowych, a ewentualne straty podatkowe, powstałe w okresach dekoniunktury, może skompensować z przyszłymi zyskami. Klient całkowicie wycofujący środki z tych produktów bezpowrotnie traci te korzyści – podkreśla Marek Przybylski.

Loteria „Pogoda dla bogaczy”

Dodatkową zachętą do inwestowania w produkty inwestycyjne Commercial Union: fundusze inwestycyjne, ubezpieczenie inwestycyjne Bonus VIP oraz produkt gwarantowany CU Gwarancja Globalne Inwestycje II jest możliwość wygrania jednej z 12 dwuosobowych wycieczek do: Argentyny, RPA, Chin lub Finlandii. Warunkiem udziału jest dokonanie wpłaty co najmniej 10 tys. zł do tych produktów, w terminie od 4 lutego do 14 kwietnia 2008 r. i wypełnienie kuponu dostępnego u agentów Commercial Union, w Centrach Dobrych Inwestycji oraz na stronie internetowej CU. Szczegółowe zasady loterii, w tym zasady dokonywania wpłat oraz poleceń, znajdują się w regulaminie.