Program „Mieszkanie dla Młodych” po 5 miesiącach

Ponad 7 tysięcy młodych Polaków skorzysta z dopłat państwa do kredytów na zakup pierwszego mieszkania. Tylko w maju do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło ponad 1500 wniosków.

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” ruszył 1 stycznia 2014 r. zastępując cieszący się dużym powodzeniem program „Rodzina na Swoim”. – Porównując start tych dwóch programów możemy mówić o sukcesie – stwierdza Radosław Stępień, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, któremu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju powierzyło obsługę systemu dopłat. – Po pięciu miesiącach działania „MDM – u” mamy już ponad 7 tysięcy wniosków. Zawarto już 5 tysięcy umów, podczas gdy w analogicznym okresie na początku funkcjonowania  „Rodziny na Swoim” umów było zaledwie 1,4 tys.

– Warto zwrócić uwagę, że decyzje o zakupie mieszkania nie są podejmowane z dnia na dzień. Być może stąd wynika niższa liczba wniosków złożonych w kwietniu – zauważa wiceprezes Stępień. – Ale już w maju nastąpił wzrost i mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma, ponieważ program staje się coraz bardziej dostępny. Wnioski o dopłaty przyjmuje już 11 banków, a zainteresowanych współpracą z BGK jest kilka kolejnych.

Wartość złożonych do tej pory wniosków o dofinansowanie to przeszło 162 mln zł. Większość, bo aż 133 mln zł, zostanie wypłacona z tegorocznego budżetu programu. Najwięcej mieszkań z dopłatą państwa Polacy kupują w Warszawie, a jest to 60% wniosków złożonych na Mazowszu. Najmniej było ich w woj. opolskim. – Te dane odzwierciedlają trendy rynkowe, które obserwowaliśmy w programie „Rodzina na Swoim”. Mam nadzieję, że podobnie jak to było w „Rodzinie na Swoim”, także „Mieszkanie dla Młodych” wkrótce osiągnie zakładany poziom – komentuje Radosław Stępień.

„Mieszkanie dla młodych” to program prospołeczny, prorodzinny oraz kreujący popyt na rynku mieszkaniowym. Umożliwia on młodym ludziom poprawę zdolności kredytowej i obniża raty kredytu w całym okresie finansowania zakupu pierwszego mieszkania. Program pozytywnie wpływa również na rynek mieszkaniowy. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych miesiącach 2014 r. gwałtowanie wzrosła liczba rozpoczynanych budów mieszkań i pozwoleń na budowę w sektorze deweloperskim. Z kolei dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że na większości badanych rynków pierwotnych w I kwartale 2014 r. obniżyły się przeciętne ceny transakcyjne. Eksperci NBP podkreślają, że jest to m.in. wynikiem konserwatywnie ustalonych limitów cenowych w programie „Mieszkanie dla Młodych”.

Dane liczbowe programu „Mieszkanie dla Młodych”  – 31 maja 2014 r.

Liczba zaakceptowanych wniosków:    7.159

w tym na 2014 r.:                                 5.931

na 2015 r.:                                           1.188

na 2016 r.:                                           40

Wysokość przyznanego dofinansowania:         162 mln 156,96 tys. zł

w tym na 2014 r.:                                             133 mln 839,69 tys. zł

na 2015 r.:                                           27 mln 397,50 tys. zł

na 2016 r.:                                           919,77 tys. zł